Dzisiaj jest 15 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Otwarcie bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie: krok w stronę wzmocnienia bezpieczeństwa NATO

W środę w Redzikowie, położonym w województwie pomorskim, zainaugurowano uroczystość oficjalnego otwarcia amerykańskiej bazy przeciwrakietowej.

W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i NATO. Na spotkanie przybyli także ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, oraz Bogdan Klich, który został wyznaczony na kierownika polskiej placówki w Waszyngtonie.

Baza w Redzikowie jest częścią amerykańskiego systemu antyrakietowego, mającego na celu ochronę USA oraz ich europejskich sojuszników przed atakami pociskami balistycznymi, zwłaszcza z Iranu.

Z dostępnych informacji wynika, że w redzikowskiej bazie zainstalowany jest m.in. system Aegis Ashore, lądowy odpowiednik montowanego na okrętach systemu Aegis, który służy do obrony przed pociskami balistycznymi. Wspólnie z podobną bazą w Deveselu w Rumunii, ma ona zabezpieczać Europę przed zagrożeniem pociskami pośredniego i średniego zasięgu.

Podczas gdy baza w Rumunii osiągnęła gotowość operacyjną już w 2016 roku, budowa obiektu w Redzikowie, rozpoczęta w tym samym roku, napotkała liczne opóźnienia i została otwarta dopiero sześć lat po pierwotnie zaplanowanym terminie. Pentagon wskazał głównie na problemy z podwykonawcą odpowiedzialnym za budowę, ale na opóźnienia wpłynęła również pandemia COVID-19.

W grudniu ubiegłego roku baza została oficjalnie przekazana Marynarce Wojennej USA. Amerykańskie władze informowały, że obiekt będzie musiał jeszcze przejść modernizację systemów i sieci komputerowych, aby stać się w pełni zintegrowanym i przetestowanym elementem systemu obrony przeciwrakietowej USA oraz włączyć się w struktury dowodzenia NATO.

Oddanie bazy to jeden z ostatnich kroków w ramach realizacji amerykańskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi amerykański wkład w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

System EPAA obejmuje, oprócz baz w Redzikowie i Deveselu, także podobne systemy antyrakietowe Aegis rozmieszczone na okrętach US Navy na Morzu Śródziemnym. Dodatkowo w jego skład wchodzi radar zainstalowany w Kurecik w Turcji oraz baza dowodzenia ulokowana w Ramstein w Niemczech.

System Aegis Ashore składa się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS, podobnych do tych zamontowanych na amerykańskich krążownikach i niszczycielach, a także pocisków SM-3 (Standard Missile-3). Rakiety SM-3 są zaprojektowane do przechwytywania pocisków balistycznych w ich środkowej fazie lotu, powyżej atmosfery ziemskiej. Posiadają kinetyczną głowicę, która ma za zadanie zniszczenie głowicy pocisku balistycznego poprzez bezpośrednie zderzenie.

Otwarcie bazy kończy projekt ogłoszony w 2009 roku przez prezydenta Baracka Obamę.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie