Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Oszustwa związane z płatnościami Blik – na co uważać?

W ostatnich tygodniach dolnośląscy policjanci regularnie otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw, gotowych wykorzystać naiwność internautów metodą „na BLIK”. Ofiary najczęściej relacjonują, że przestępca włamał się na ich konto na platformie społecznościowej, a następnie, przy pomocy komunikatorów, zwracał się do ich znajomych z prośbą o szybką pożyczkę. Mowa tu o pieniądzach przekazywanych za pomocą fikcyjnego kodu BLIK, co prowadzi do nieodwracalnej utraty gotówki przez poszkodowanych. Funkcjonariusze dostrzegają jeden kluczowy wniosek — takie sytuacje można by łatwo uniknąć. Dlatego przypominamy kilka istotnych zasad, które pomogą zminimalizować ryzyko wpadnięcia w sidła oszustów.

SPRAWDŹ, KOGO PUSZCZASZ DO SWOJEGO KONTAX

Najważniejszą zasadą jest skrupulatna weryfikacja osoby, której zamierzamy przekazać kod BLIK. Upewnijmy się, że kontaktujemy się z prawdziwym znajomym, a nie przestępcą podszywającym się pod niego. Oszuści mają różne metody manipulacji, od nagłych braków gotówki na powrót do domu po pilne wydatki związane z opłatami za leczenie czy naprawą samochodu. Często przekonują, że natychmiast potrzebują pieniędzy, lecz obiecują, iż szybko oddadzą dług. Aby nie dać się nabrać, zawsze warto zainicjować rozmowę telefoniczną, aby upewnić się co do autentyczności prośby.

TRZYMAJ SWOJE KODY W TAJEMNICY

Oszustwo „na BLIK” zazwyczaj rozpoczyna się od przejęcia konta na portalu społecznościowym, po którym sprawca kontaktuje się z osobami w kręgu znajomych właściciela konta. Po uzyskaniu od nich kodu BLIK, przestępca błyskawicznie wypłaca pieniądze z bankomatu, wykorzystując fakt, że ofiara często automatycznie akceptuje transakcje w przekonaniu, iż pomaga znajomemu w kryzysie.

UNIKAJ OSZUSTW – OTO CZYTAWY PORADNIK

Aby nie paść ofiarą oszustwa, polecamy przestrzegać kilku zasad:

  • Warto włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnienie na kontach społecznościowych, co znacząco utrudnia ich przejęcie.
  • Bezwarunkowo potwierdzaj tożsamość osób, które do nas piszą przez komunikatory — najlepiej dzwoniąc do nich, co zajmie chwilę, ale da pewność, że to nasi znajomi.
  • Sprawdzaj dane transakcji w aplikacji bankowej przed jej zatwierdzeniem, gdyż oszust nie zdoła wypłacić pieniędzy, jeśli nie potwierdzimy transakcji.
  • Zawsze chroń swój telefon oraz PIN do aplikacji mobilnej banku.

Policjanci apelują o czujność i ostrożność wobec wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Świadomość i rozwaga mogą uchronić nas przed poważnymi problemami finansowymi. Pamiętajmy, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie