Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 40-letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o znęcanie się nad matką. Mężczyzna złamał prokuratorski zakaz zbliżania się do niej oraz kontaktowania się. W piątek, 25 października, przed godziną 19, na numer alarmowy 112 zadzwonił mieszkaniec Zaborza, który zauważył kobietę w kurtce i piżamowych spodniach, uciekającą z mieszkania. Z relacji wynikało, że była to 72-letnia seniorka, która opuściła lokal, w którym jej syn wszczął awanturę.
Łamanie zakazu i nietrzeźwość
Policjanci, po przybyciu na miejsce, potwierdzili, że syn ofiary pomimo obowiązującego zakazu, wszczął nową kłótnię. Mundurowi udali się do miejsca zamieszkania pokrzywdzonej, gdzie zatrzymali 40-latka. Jak się okazało, mężczyzna miał dwa promile alkoholu we krwi, co tylko potwierdza, że znęcanie się nad bliskimi nie jest obce osobom nadużywającym alkoholu. Prokurator przedstawił mu dowody na złamanie zakazów, po czym zatrzymany został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.
Tymczasowy areszt
Sędzia, zapoznając się z materiałami sprawy, przychylił się do wniosku prokuratury i postanowił o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Jest to kolejny przykład, który potwierdza, że przemoc w rodzinie nie ma się co ukrywać, a lawirowanie wokół zakazów tylko pogarsza sytuację.
Dzięki obywatelskiej postawie
Warto zwrócić uwagę na postawę mieszkańca Zaborza, który nie pozostał obojętny wobec krzywdzącej sytuacji. Jego reakcja i wezwanie policji zasługują na uznanie, ponieważ świadome działanie obywateli może uratować życie i zdrowie innych.
Apele o przerwanie przemocy
Śledczy apelują do wszystkich osób pokrzywdzonych przemocą, aby nie wahały się zgłosić przypadków złego traktowania. Zgłoszenie przestępstwa to pierwszy krok w walce o swoje bezpieczeństwo. Jednocześnie, funkcjonariusze zwracają się do świadków przemocy — sąsiadów i rodziny — aby informowali o niepokojących sytuacjach. Taki krok może znacząco pomóc ofiarom w przezwyciężeniu trudności i przywróceniu spokoju.
Źródło: Polska Policja