Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Oświadczenie Rosjan w sprawie zbrodni wołyńskiej wywołuje kontrowersje

Sprawa rzezi wołyńskiej ponownie stała się tematem publicznej debaty. Historycy z Rosji i Białorusi, którzy niedawno spotkali się w Królewcu, wyrazili swoje zdanie na temat „wspólnej historii” obu narodów, a niespodziewanie poruszyli także kwestię relacji polsko-ukraińskich. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na zbrodnię, jakiej dopuszczali się ukraińscy nacjonaliści na ludności polskiej w czasie II wojny światowej.

APEL O UZNANIE LUDOBÓJSTWA

Aleksandr Diukow, dyrektor Fundacji Pamięci Historycznej i pracownik Instytutu Historii Rosyjskiej Akademii Nauk, zażądał, aby parlamenty Rosji i Białorusi podjęły uchwały uznające wydarzenia na Wołyniu za ludobójstwo. Jego apel wpisuje się w rosnącą tendencję interpretacji tych tragicznych wydarzeń z czasów wojny.

Relacjonując dyskusję, portal Biełsat określił działania Moskwy i Mińska jako „groteskowe”. Wskazano na potencjalne negatywne konsekwencje dla relacji polsko-ukraińskich, zważywszy, że Warszawa jest obecnie jednym z kluczowych sojuszników Kijowa w trakcie toczącego się konfliktu.

ZMIANY W UPAMIĘTNIENIACH

Portal zwrócił uwagę, że w Rosji i na Białorusi systematycznie znikają upamiętnienia polskich ofiar sowieckiego reżimu. Zmiany te są częścią szeroko rozumianej manipulacji historią, w tym upowszechniania teorii, że za zbrodnią katyńską stali Niemcy. Takie tendencje stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność narracji historycznych prezentowanych przez te państwa.

EKSUMACJE W RÓWNIEM

Warto zaznaczyć, że ukraiński Instytut Pamięci Narodowej planuje ekshumacje Polaków zabitych w obwodzie rówieńskim w 2025 roku, co zostało zainicjowane na wniosek obywateli polskich. Instytucja zwróciła się do rządu Ukrainy oraz Rady Najwyższej o przydzielenie odpowiednich funduszy na te działania.

Przewodniczący UINP, Anton Drobowycz, podkreślił gotowość do współpracy z polskimi instytucjami w zakresie poszukiwania i upamiętniania miejsc pamięci Ukraińców w Polsce oraz Polaków na Ukrainie. Takie kroki mogą przyczynić się do budowania lepszych relacji między obu narodami w kontekście trudnej historii.

W obliczu tych wydarzeń, warto być na bieżąco z informacjami oraz zrozumieć, jak historyczne kwestie wpływają na współczesne relacje międzynarodowe.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie