W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) informuje, że opady śniegu, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby, w połączeniu z wiatrem, doprowadziły do powstania niestabilnych pokładów śnieżnych.
Zagrożenie od 1700 m n.p.m.
TOPR podał, że pierwszy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od piątkowego wieczoru na wysokości 1700 m n.p.m. W ciągu ostatnich 24 godzin w Tatrach spadło kilkanaście centymetrów śniegu, co w połączeniu z wiatrem stworzyło znaczne ilości niestabilnego śniegu. Te pokłady nie są odpowiednio związane z podłożem, co może stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla turystów.
Apel o ostrożność
Ratownicy przypominają, że w wyższych partiach gór istnieje ryzyko samoistnego schodzenia małych i średnich lawin. Mogą one zstępować bez dodatkowego obciążenia, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i przygotowanie się na górskie wędrówki z odpowiednim zimowym wyposażeniem oraz znajomością zasad dotyczących lawin.
Zamknięte szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym
Tatrzański Park Narodowy ogłosił, że w związku z ochroną przyrody na okres zimowy zostaną zamknięte niektóre szlaki. Obowiązuje to od 1 grudnia do 15 maja 2025 roku. Zamknięte będą następujące trasy:
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Przełęcz Kondracka – szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska – Giewont, w obie strony)
- Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka – szlak zielony (w obie strony)
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko – szlak niebieski (w obie strony)
Turystów czeka więc wiele przerw w ich górskich przygodach, jednak bezpieczeństwo oraz ochrona przyrody są najważniejsze. Zimą góry potrafią być nieprzewidywalne, dlatego warto podejść do tematu odpowiedzialnie i pamiętać o zasadach ostrożności!
Źródło/foto: Polsat News