Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mazowsza: lisy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii ogłosił akcję szczepień dzikich lisów przeciwko wściekliźnie, która odbędzie się od 5 do 18 września 2024 roku. Program ten obejmie całe województwo mazowieckie, a w związku z nim władze zalecają także przestrzeganie specjalnych zasad bezpieczeństwa.

Apel o Ostrożność

W komunikacie WIW podkreślono, że przez 14 dni po zakończeniu akcji szczepienia zaleca się, aby nie wypuszczać kotów na zewnątrz oraz nie spuszczać psów ze smyczy. Ważne jest również, aby unikać dotykania napotkanych szczepionek, zarówno ze względów bezpieczeństwa osobistego, jak i z powodu tego, że lisy odrzucą przynętę z ludzkim zapachem.

Wygląd Szczepionki

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii opisuje, jak wygląda szczepionka przeznaczona dla lisów. Preparat RABADROP ma formę przynęty, która przybiera kształt owalny lub kwadratowy, z zielono-brązowym kolorem i intensywnym zapachem rybnym. Wewnątrz znajduje się plastikowy blister oznaczony wielojęzycznym napisem: „Uwaga – szczepionka przeciwko wściekliźnie”. Zawartość blistra to płyn w odcieniu pomarańczowym do czerwono-fioletowego.

Bezpieczeństwo Zwierząt

Specjaliści wskazują, że w przypadku kontaktu z substancją należy natychmiast przepłukać skórę wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. W przypadku, gdy nasze zwierzęta mają kontakt ze szczepionką, także warto udać się do weterynarza. Choć substancja ta może powodować niewielkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nie zagraża zwierzętom w większym stopniu, ponieważ działa tylko na dzikie lisy i jenoty.

Groźba Wścieklizny w Regionie

Choć temat wścieklizny może wydawać się odległy, pozostaje ona poważnym zagrożeniem, zwłaszcza dla dzikich zwierząt. W okolicach Warszawy zanotowano ostatnio kilka przypadków oraz wyznaczono obszary zagrożone wścieklizną, w tym powiaty garwoliński, miński i otwocki, a także dzielnice stolicy – Wawer i Wesoła.

Niezbędna jest ostrożność i zaangażowanie wszystkich mieszkańców w ochronę środowiska naturalnego oraz zdrowia publicznego, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się tej groźnej choroby.

Źródło/foto: Polsat News

Zdjęcie ilustracyjne/Starostwo w Kielcach
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie