Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ośmiuset uczniów z Lubina uczestniczy w dyskusji o przemocy w szkole

Wczoraj, 11 września 2024 roku, w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie odbyło się ważne wydarzenie pod hasłem „Jesteś katem czy ofiarą przemocy?”. Patronat nad inicjatywą objął Starosta Powiatu Lubińskiego, co podkreśla wagę tematu, z jakim się zmierzyliśmy. Spotkanie skierowane do uczniów szkół średnich przyciągnęło uwagę lokalnej społeczności i zaangażowało ekspertów oraz policjantów, którzy na co dzień zajmują się zapobieganiem przemocy.

EDUKACJA PRZEZ DRAMAT

Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi młodych ludzi na fakt, że przemoc to nie tylko kwestia fizyczna, lecz także psychiczna, a każdy z nas może znaleźć się w roli ofiary lub sprawcy. Warsztaty zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Humanistycznego PANS w Głogowie składały się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl „Kolec czy róża”, który wbrew natura opakowanej fabule, w sposób przystępny ukazał problem przemocy oraz jej skutki.

PAŃSTWA GŁOS W SPRAWIE PRZEMOCY

Po dramatycznym wstępie przyszedł czas na panel dyskusyjny z udziałem specjalistów z różnych dziedzin. W gronie zaproszonych gości znalazła się insp. dr Joanna Cichla, Komendant Powiatowy Policji w Lubinie, a także przedstawiciele instytucji zajmujących się wsparciem psychologicznym oraz społecznym, jak Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego czy Centrum Psychiatrii i Psychologii MariaMed. Ich doświadczenie i wiedza dostarczyły młodzieży nie tylko informacji, ale także inspiracji do działania.

ŚWIADOME WYBORY I NOWE MOŻLIWOŚCI

Warsztaty były również szansą na zachęcenie uczestników do wstąpienia w szeregi lubińskiej policji. W końcu, kto lepiej zrozumie problemy młodzieży, niż oni sami? Policjanci, którzy stają się świadkami i uczestnikami wielu kryzysowych sytuacji, są często pierwszymi osobami, do których młodzi ludzie zwracają się o pomoc. To istotne, aby wśród ich szeregu byli ludzie, którzy rozumieją ich świat i wyzwania, z jakimi się zmagają.

Wydarzenie szerokim echem odbiło się wśród lokalnej społeczności. Partnerzy wydarzenia – Centrum Kultury „Muza”, KGHM Polska Miedź, Zakład Poprawczy oraz Komenda Powiatowa Policji – pokazali, że wspólnie można walczyć z przemocą, która wciąż pozostaje istotnym problemem w naszym społeczeństwie. W końcu, są sytuacje, w których niezależność nie oznacza osamotnienia, a zgrana ekipa może pomóc szczególnie tym najbardziej wrażliwym.

To tylko jeden z wielu kroków w kierunku budowania bardziej świadomego, wrażliwego i nieobojętnego społeczeństwa. Dajmy sobie szansę, aby w końcu powiedzieć „stop” przemocy!

st. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie