Norwegia nie planuje zwiększenia wydatków na obronność do poziomu 5 proc. PKB, o które apelował prezydent Donald Trump. Minister obrony, Bjørn Arild Gram, ogłosił, że Oslo ma zamiar przeznaczyć 3 proc. PKB na ten cel do 2030 roku. „Niemal podwoimy nasze wydatki na obronę” – podkreślił minister, zauważając hipokryzję Stanów Zjednoczonych, które same wydają zaledwie 3,4 proc. swojego PKB na obronność.
Dyskusja o Wydatkach w NATO
Wraz z objęciem urzędu przez Donalda Trumpa, wznowiona została dyskusja na temat wydatków na obronność w krajach NATO. W styczniu republikanin podkreślał konieczność zwiększenia tych wydatków do 5 proc. PKB. Obecnie żaden z członków sojuszu nie spełnia tego wymogu, choć Polska z wynikiem 4,7 proc. jest blisko celu. Norwegia w 2024 roku planuje wydatki na poziomie zaledwie 1,54 proc. PKB.
Norwegia na Drodze do Zwiększenia Wydatków
Minister Gram wskazał, że Norwegia dąży do zwiększenia wydatków na obronność do 3 proc. do 2030 roku, a w 2025 roku zamierza osiągnąć poziom ponad 2 proc. „Jestem gotów na dyskusje. Musimy pamiętać, że wśród 32 sojuszników pojawiają się różne opinie i różne sytuacje wyjściowe. Nie wszyscy osiągają już 2 proc.” – tłumaczył w rozmowie z portalem Politico.
Niepewność Krajowa i Problemy Finansowe
Norwegia, chociaż jednym z najbogatszych krajów, zmaga się z wyzwaniami finansowymi w sektorze obrony, co związane jest z niestabilnością dochodów z przemysłu naftowego i wahania cen ropy na światowych rynkach. W latach pandemii, Oslo przeznaczyło 2 proc. PKB na obronność, mimo że ogólne wydatki na ten cel były niższe.
Ambitne Plany na Przyszłość
Skandynawski kraj nie rezygnuje jednak z ambitnych zamierzeń. Norwegia planuje zakup nowych fregat przystosowanych do zwalczania okrętów podwodnych, co ma być największym zamówieniem w historii nowoczesnej obronności Norwegii, jak podkreślił Bjørn Arild Gram.
W związku z tym, że dyskusje na temat wydatków na obronność nadal trwają, Minister Gram dostrzega potrzebę przejrzystości i szczerej debaty, także w kontekście amerykańskim, gdzie także występują opóźnienia w osiąganiu oczekiwanych standardów wydatków na obronność.
Źródło/foto: Interia