Dzisiaj jest 19 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Orlen dołącza do międzynarodowego stowarzyszenia OGDC w walce o dekarbonizację sektora ropy i gazu

Grupa Orlen dołączyła do międzynarodowego stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC). Jego głównym celem jest przyspieszenie procesu dekarbonizacji sektora naftowego i gazowego poprzez zacieśnianie współpracy oraz wymianę wiedzy w branży, jak ogłasza koncern.

NAJWIĘKSZE FIRMY W BRANŻY

OGDC zrzesza czołowe światowe przedsiębiorstwa, które generują aż 42 proc. globalnej produkcji węglowodorów. W ich gronie znajdują się m.in. BP, Shell, TotalEnergies, Eni, Repsol, OMV, Equinor, Aramco, Adnoc, ExxonMobil, Petrobras oraz Petronas.

ZAANGAŻOWANIE ORLENU W DEKARBONIZACJĘ

„Przystąpienie Grupy Orlen do Oil & Gas Decarbonization Charter to nasze zobowiązanie do wspierania transformacji energetycznej w Polsce i regionie” – stwierdził Artur Osuchowski, członek zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej. Dodał, że cele organizacji są zgodne z polityką koncernu, który dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu na klimat.

Osuchowski również zaznaczył, że zmiany klimatyczne stanowią jedno z najistotniejszych wyzwań współczesności, wymagające zdecydowanych działań. „Wspólnie z innymi dużymi graczami w branży będziemy podejmować aktywne kroki mające na celu redukcję emisji związanej z naszą działalnością” – podkreślił.

WZMOCNIENIE EFFEKTYWNOŚCI

Bjørn Otto Sverdrup, sekretarz OGDC, podkreślił, że przyłączenie Orlenu do stowarzyszenia wzmocni wspólne wysiłki na rzecz dekarbonizacji. „Orlen wnosi do OGDC nowe perspektywy i możliwości”, dodał, podkreślając istotność partnerstwa w realizacji celów klimatycznych.

Koncern zapowiedział, że intensyfikuje inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, a także w budowę infrastruktury do wychwytywania i transportu dwutlenku węgla. Do końca dekady Orlen planuje osiągnięcie 9 GW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii.

PROJEKTY ENERGETYCZNE ORLENU

Oprócz farm wiatrowych na lądzie i instalacji fotowoltaicznych, Orlen rozwija również morską energetykę wiatrową. Zapowiedziano, że w 2026 r. na Bałtyku powstanie farma o mocy blisko 1,2 GW, realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power.

W ramach OGDC Grupa Orlen zainicjowała współpracę, która ma przyspieszyć działania na rzecz klimatu w sektorze naftowym i gazowym. Organizacja ta, powstała podczas COP28, stawia przed sygnatariuszami ambitne cele, wspomagane programami wymiany wiedzy.

STRATEGIA GRUPY ORLEN

Orlen to multienergetyczny koncern z rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie oraz siecią stacji paliw w Europie. Koncern rozwija także segmenty wydobywcze, petrochemiczne i odnawialnych źródeł energii, planując przyszłość z odnawialnymi źródłami oraz energią jądrową z wykorzystaniem małych reaktorów SMR.

Warto wspomnieć, że Orlen jest notowany w prestiżowym rankingu Fortune Global 500 i jako pierwszy w regionie zapowiedział dążenie do całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Do 2030 roku planowane inwestycje koncernu mogą przekroczyć 320 mld zł, z czego około 40 proc. przewidziane jest na „zielone inwestycje”.

Na koniec roku Orlen ma zamiar zaktualizować swoją strategię, co może być kluczowe dla jego dalszego rozwoju w obliczu wymagań związanych z dekarbonizacją.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie