Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej policjantów II RP w Zgierzu

Inicjatywa zainicjowana przez Komendę Powiatową Policji w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi ma na celu ukazanie losów funkcjonariuszy pochodzących z obecnego powiatu zgierskiego, którzy zginęli w wyniku decyzji sowieckich władz o rozstrzelaniu niemal 22 tysięcy przedstawicieli polskich elit. W uroczystości wziął udział insp. Arkadiusz Sylwestrzak, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.

UROCZYSTY APPEL Z OKAZJI ODSŁONIENIA TABLICY

W dniu 18 września 2024 roku przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu odbył się uroczysty apel z okazji odsłonięcia tablicy „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pełniących służbę w Zgierzu – ofiar sowieckich zbrodni, z okazji 105. rocznicy powstania Policji Państwowej”. Uczestniczyli w nim m.in.: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, posłowie Agnieszka Hanajczyk, Tadeusz Wożniak oraz Marek Matuszewski, a także przedstawiciele samorządów, duchowieństwa, oraz organizacji związanych z Policją. Wśród obecnych byli również potomkowie zamordowanych funkcjonariuszy oraz młodzież z klas mundurowych.

CEREMONIA WRĘCZENIA MEDALI

Po przybyciu Komendanta Wojewódzkiego Policji, apel rozpoczął się od odegrania Hymnu RP oraz przywitania zaproszonych gości w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu. W trakcie ceremonii zostały wręczone medale Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria osobom i instytucjom, które wniosły istotny wkład w kultywowanie pamięci oraz wartości niepodległościowych. Medale Pro Bono Poloniae odebrała Pani Grażyna Szkonter, a medale Pro Patria przyznano m.in. insp. Maciejowi Klepackiemu, mł. insp. Michałowi Kaliszewskiemu oraz ks. kanonikowi Dariuszowi Multonowi.

PAMIĘĆ O ZASŁUŻONYCH FUNKCJONARIUSZACH

Głos w dyskusji zabrał Komendant Wojewódzki, który podkreślił znaczenie pamięci o zasłużonych funkcjonariuszach Policji II RP dla współczesnych pokoleń. Mówcy, którzy następnie stanęli na mównicy, oddali hołd poległym i podkreślili swoje zobowiązanie do pielęgnowania ich pamięci. Ceremonia odsłonięcia tablicy miała miejsce w obecności kluczowych postaci związanych z Policją, a także duchowieństwa, które poświęciło tablicę.

APEL PAMIĘCI I HISTORIA POLICJI PAŃSTWOWEJ

Podczas Apelu Pamięci miały miejsce słowa przypominające o tragicznej historii zamordowanych policjantów oraz salwa honorowa dla uczczenia ich pamięci. Historia Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, powstałej 24 lipca 1919 roku, to świadectwo wysiłków w budowaniu bezpieczeństwa w odrodzonej Polsce. Pomimo napotkanych trudności, Miała znaczący wpływ na stabilność i porządek publiczny. Policjanci musieli zmagać się z brakiem doświadczenia oraz napięciami społecznymi w wielonarodowym państwie.

W 1939 roku, w obliczu wybuchu II wojny światowej, Policja Państwowa poniosła ogromne straty, a wiele z jej członków padło ofiarą niemieckiej i sowieckiej agresji. Szacuje się, że w wyniku działań wojennych oraz represji straciła życie od 2,5 do 3 tysięcy funkcjonariuszy, a inni trafili do sowieckiej niewoli.

HOŁD ZMARŁYM POLICJANTOM

Pod tablicą złożono wieńce od osób oraz instytucji, które łączy pamięć o heroicznej służbie funkcjonariuszy. Uczestnicy nie tylko złożyli hołd poległym, ale także poprzez swoje obecność oraz modlitwę podkreślili znaczenie zachowania pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie bezpieczeństwa obywateli. Wierzymy, że tablica pamiątkowa w przestrzeni miejskiej przyczyni się do przywrócenia pamięci o tragicznie zmarłych policjantach.

EDUKACYJNY CHARAKTER UROCZYSTOŚCI

Po uroczystościach, goście mieli okazję uczestniczyć w wykładzie historycznym dr hab. Justyna Skowrona pt. „Miednoje 1940. Zbrodnia wojenna”. Grupa rekonstrukcji historycznej pokazała mundury oraz wyposażenie z czasów II RP, oferując młodzieży żywą lekcję historii, przypominając o znaczeniu pamiętania o przodkach oraz tożsamości narodowej. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia przyczynią się do umacniania więzi społecznych oraz kulturowego dziedzictwa.

Rys historyczny – Muzeum Miasta Zgierza
Zdjęcia do artykułu: Adam Wróbel, Urząd Miasta Zgierza. Dziękujemy.

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie