Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej w Zgierzu

Inicjatywa zainicjowana przez Komendę Powiatową Policji w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi ma na celu upamiętnienie policjantów z dzisiejszego powiatu zgierskiego, którzy stracili życie w wyniku sowieckich zbrodni, zwłaszcza po zatwierdzeniu przez władze radzieckie dokumentu przewidującego rozstrzelanie niemal 22 tysięcy przedstawicieli polskich elit. Uroczystości miały miejsce 18 września 2024 roku przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, gdzie odbył się apel z okazji odsłonięcia tablicy „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pełniących służbę w Zgierzu – ofiar sowieckich zbrodni, w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej”. W wydarzeniu uczestniczył insp. Arkadiusz Sylwestrzak, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.

HONOROWI GOŚCIE I UCZESTNICY UROCZYSTOŚCI

W uroczystościach wzięli udział m.in. Lech Parell, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także posłowie Agnieszka Hanajczyk, Tadeusz Wożniak oraz Marek Matuszewski. Obecni byli także samorządowcy z powiatu zgierskiego, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych. Swoje reprezentacje miały Stowarzyszenia Rodzina Policyjna z województw łódzkiego i świętokrzyskiego, na czele z Jarosławem Olbrychowskim i Grażyną Szkonter. Wśród honorowych gości byli również duchowni, w tym ks. podporucznik Jacek Syjud i kapelan prawosławny ks. Paweł Sidoruk. Akademię wsparli również Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji z garnizonu Łódzkiego. Nie zabrakło także potomków zamordowanych funkcjonariuszy oraz młodzieży z klas mundurowych.

HYMNA I MEDALE

Uroczystość rozpoczęła się po przybyciu Komendanta Wojewódzkiego Policji, Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej oraz powitaniem gości przez Komendanta Powiatowego w Zgierzu. W trakcie ceremonii wręczono medale Pro Bono Poloniae, przyznawane osobom wzmacniającym tradycje niepodległościowe. Medal Pro Patria otrzymali natomiast insp. Maciej Klepacki, insp. Piotr Bielewski, insp. Karol Mielczarek, mł. insp. Michał Kaliszewski, nadkom. Adam Kuliński oraz kilku innych wyróżnionych. Uhonorowano ich za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski.

HOŁD DLA ZASŁUŻONYCH

W swoich przemówieniach, zarówno Komendant Wojewódzki, jak i pozostali mówcy podkreślili znaczenie pamięci o zasłużonych funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP. Ceremonię odsłonięcia tablicy przeprowadzili wspólnie Szef Urzędu ds. Kombatantów oraz Komendant Wojewódzki, przy wsparciu lokalnych władz. Poświęcenie tablicy przez duchowieństwo było wzruszającym akcentem tego dnia.

PAMIĘĆ HISTORYCZNA

Policja Państwowa II Rzeczypospolitej, powołana 24 lipca 1919 roku, była kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w nowo odrodzonej Polsce. W obliczu zawirowań politycznych i wyzwań społecznych, jej historia wpisuje się w szerszy kontekst budowania stabilności. Drugą wojnę światową Policja Państwowa zniosła z przeciwnym bilansem. Po 1939 roku, ze względu na niemiecką agresję oraz późniejsze działania ZSRR, policjanci ponieśli ogromne straty, a wielu z nich zostało zamordowanych przez NKWD.

WSPOMNIENIE POLEGŁYCH

Pod tablicą składano wieńce w hołdzie zmarłym policjantom – wśród składających znajdowali się zarówno przedstawiciele władz, jak i lokalna społeczność. Uczestnicy spotkania oddali cześć pamięci tych, którzy służyli Polsce, a ich poświęcenie nie może zostać zapomniane. Tego dnia skończono uroczystości prezentacją wykładu historycznego, który przybliżył najciemniejsze dni Polskiej Policji w czasie II wojny światowej.

Mamy nadzieję, że umieszczona tablica przypomni o tragicznych wydarzeniach i pomoże w zachowaniu pamięci o tych, którzy oddali życie dla naszej ojczyzny.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie