Wiadomość o śmierci Tomiko Itooki, znanej jako „nestorka ludzkości”, wstrząsnęła światem. Ta niezwykła 116-latka z Japonii, która przez ostatnie trzy dekady mieszkała w Ashiya, była najstarszą osobą na naszej planecie. O jej odejściu poinformowały władze miasta w minioną sobotę, co pozostawiło smutek w sercach wielu.
Historia życia pełna zmian
Tomiko Itooka przyszła na świat 23 maja 1908 roku w Osace. Jej życie wypełnione było świadectwem nieustannych przemian, które dotknęły zarówno jej kraj, jak i cały świat. Tytuł najstarszej Japonki otrzymała w grudniu 2023 roku, a zaledwie kilka miesięcy temu, we wrześniu 2024, zasłużyła na miano „nestorki ludzkości”.
Ostatnie dni pani Itooki
Tomiko odeszła w niedzielę, 29 grudnia 2024 roku, w domu spokojnej starości w Ashiya, gdzie mieszkała od 2019 roku. Jak podał japoński nadawca NHK, cieszyła się zaskakująco dobrym zdrowiem jak na swój wiek.
Burmistrz Ashiya, Ryosuke Takashima, składając kondolencje rodzinie i bliskim zmarłej, wskazał, że pani Itooka była dla lokalnej społeczności symbolem „wielkiej odwagi i nadziei przez całe swoje długie życie”. Jej pogrzeb odbył się 4 stycznia.
Rodzinne więzi i pasje
Tomiko Itooka miała dwoje młodszego rodzeństwa oraz czwórkę dzieci — dwie córki i dwóch synów. Jej mąż, z którym stanęła na ślubnym kobiercu w młodym wieku dwudziestu lat, zmarł niemal pół wieku temu. W żalu pozostał syn, córka oraz pięcioro wnucząt.
Aktorka fizycznej aktywności przez całe życie, w młodości Tomiko często grała w siatkówkę i kochała wędrówki górskie. Dwa razy zdobyła szczyt Ontake, pokonując górskie szlaki w trampkach. Nawet w późniejszych latach zaskakiwała swoją sprawnością – w wieku 80 lat wzięła udział w pielgrzymce do Osaka 33 Kannon, a jako setniczka z łatwością pokonała strome schody świątyni Ashiya.
Spichlerz zdrowia
W jej codziennej diecie nie brakowało bananów oraz napoju z kwasem mlekowym, znanego jako Calpis, który piła aż do późnej starości.
Cudzoziemka na czołowej pozycji
Obecnie najstarszą znaną osobą na świecie jest pochodząca z Brazylii zakonnica Inah Canabarro Lucas, która ma 116 lat i urodziła się 16 dni po pani Itooki.
W Japonii zjawisko długowieczności budzi zachwyt i zainteresowanie. Liczba stulatków w tym kraju nieprzerwanie rośnie, osiągając we wrześniu 2024 roku dokładną liczbę 95 119, z czego 88 proc. stanowią kobiety.
Jakie są sekrety długowieczności Japończyków? Temat ten interesuje naukowców i miłośników zdrowego stylu życia, a odpowiedzi można szukać w badaniach i codziennych nawykach mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.
(Źródło: Fakt.pl, PAP)