Ponad rok po zmianach w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, około połowa Polaków pozytywnie ocenia jakość i rzetelność mediów publicznych. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, które pokazuje, że 50,5 proc. ankietowanych wystawia mediom publicznym pozytywne noty.
Mediom Publicznym Po Rządach Tuska
Po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska w mediach publicznych rozpoczęły się znaczące zmiany personalne. Nowe kierownictwo wprowadziło rotację dziennikarzy, a wielu byłych pracowników zdecydowało się na przejście do innych mediów, takich jak Telewizja Republika czy WPolsce24.
Pozytywne Odbicie Części Społeczeństwa
Wyniki sondażu wskazują, że 50,5 proc. respondentów ocenia zmiany w mediach publicznych pozytywnie, przy czym 15,1 proc. badanych wyraziło opinię „zdecydowanie pozytywnie”, a 35,4 proc. uznało media za umiarkowanie dobre. Z drugiej strony, 29,7 proc. uczestników badania wyraziło negatywną opinię na temat zmian, w tym 16,2 proc. „raczej negatywnie” oraz 13,5 proc. „zdecydowanie negatywnie”. 19,8 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.
Niezależni Wybory Pełni Wątpliwości
Osoby, które nie identyfikują się z żadnym ugrupowaniem politycznym, mają mieszane opinie na temat nowego oblicza mediów publicznych. W tej grupie 42 proc. ocenia zmiany pozytywnie; tylko 2 proc. wskazuje na „zdecydowanie pozytywnie”, a 40 proc. zaznacza umiarkowanie pozytywnie. Z kolei 39 proc. badających wyraziło negatywne zdanie, a 19 proc. pozostaje niezdecydowanych.
Sympatycy Rządzącej Koalicji Wysoko Ocenią Media
Fani obecnej koalicji rządzącej (KO, Trzecia Droga, Lewica) w dużej mierze pozytywnie oceniają działalność mediów publicznych po zmianach, osiągając poziom 76 proc. pozytywnej oceny. W tej grupie 30 proc. rozważałoby ocenę „zdecydowanie pozytywnie”, a 46 proc. „raczej pozytywnie”. Jedynie 5 proc. ma negatywne zdanie, a 19 proc. pozostaje w obojętności.
Opozycja Zdecydowanie Krytyczna
W przeciwieństwie do zwolenników rządu, wyborcy opozycji (PiS i Konfederacja) w 60 proc. oceniają zmiany w mediach publicznych negatywnie. W tej grupie aż 38 proc. wyraziło stanowisko zdecydowanie negatywne, a 22 proc. umiarkowanie negatywne. Pozytywną ocenę zadeklarowało jedynie 18 proc., przy czym wszyscy wybrali odpowiedź „raczej pozytywnie”. W gronie sympatyków opozycji 22 proc. znajduje się w stanie niepewności co do swojej oceny sytuacji.
Podsumowując, wyniki sondażu ukazują polaryzację opinii na temat mediów publicznych, gdzie pozytywne i negatywne oceny silnie zależą od przynależności politycznej respondentów. Jak widać, Polska scena medialna po zmianach jest źródłem intensywnych kontrowersji i emocji.
Źródło/foto: Onet.pl Grand Warszawski / Shutterstock.