Rosyjskie media ujawniają szczegóły rozmowy sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, z Władimirem Putinem, do której doszło na marginesie szczytu BRICS w Kazaniu. Jednak przedstawiane informacje są jedynie fragmentem pełnego oświadczenia wydanego przez biuro szefa ONZ. Ta niespodziewana wizyta Guterresa w Rosji spotkała się z oburzeniem, w tym ze strony Julii Nawalnej.
KONTROWERSYJNA WIZYTA W KAZANIU
Decyzja Guterresa o uczestnictwie w szczycie BRICS w Kazaniu wzbudziła kontrowersje. Politycy oraz eksperci z Zachodu pozostali w szoku, mogąc konfrontować tę sytuację z trwającą wojną na Ukrainie, podczas której rosyjskie siły regularnie dokonują zbrodni na niewinnych cywilach.
Podczas wizyty w Tatarstanie, kolejne kontrowersje pojawiły się w związku z obrazami i filmami dokumentującymi powitania Guterresa z Władimirem Putinem oraz białoruskim dyktatorem, Alaksandrem Łukaszenką. To dodatkowo podsyciło negatywne nastroje opinii publicznej na Zachodzie.
„Sekretarz generalny ONZ nawiązuje kontakt z mordercą” – skomentowała Julia Nawalna, wdowa po zmarłym opozycjoniście, Aleksieju Nawalnym.
SIGNATURE ROSYJSKIEJ PROPAGANDY
Biorąc pod uwagę obecną sytuację, wielu ekspertów dostrzega w obecności Guterresa na szczycie sygnał, że świat powinien postrzegać Rosję jako partnera do rozmów. Stewart Patrick z Carnegie Endowment for International Peace zauważył, że przybycie szefa ONZ do Kazania może być interpretowane jako legitymizacja władzy Putina.
Oprócz ceremonii powitania, doszło także do merytorycznej rozmowy pomiędzy Guterresem a Putinem, która została podana w komunikacie przez sekretariat ONZ. Rosyjska propaganda w pełni wykorzystała ten fakt, przekazując skróconą wersję omawianych tematów.
WYMIANA MYŚLI O SITUACJI ŚWIATOWEJ
Agencja TASS, powołując się na oswiadczenie biura sekretarza ONZ, zaprezentowała, że rozmowa skupiała się na kwestiach dotyczących „rozwoju i międzynarodowego systemu finansowego” oraz „sytuacji na Bliskim Wschodzie”, w tym pilnej potrzeby zawieszenia broni w Strefie Gazy i Libanie.
Jednak w relacji rosyjskiej pominięto istotne odniesienia do wojny w Ukrainie, które były kluczowym elementem komunikatu ONZ.
Na początku wydano stwierdzenie, w którym Guterres podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę naruszyła Kartę Narodów Zjednoczonych oraz prawo międzynarodowe. Dodał także, że ONZ pozostaje zaangażowane w promowanie pokoju, zgodnie z jego wcześniejszymi deklaracjami na szczycie BRICS.
Warto zaznaczyć, iż Guterres podkreślił znaczenie swobody żeglugi na Morzu Czarnym, uznając ją za kluczową dla Ukrainy, Rosji oraz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Wyraził pełne poparcie dla kontynuacji negocjacji w tej kwestii oraz uznanie dla wysiłków Turcji w tej sprawie.
Źródło/foto: Polsat News