Nowe badania pokazują, że Polacy najbardziej obawiają się obniżenia bezpieczeństwa kraju, konfliktów międzynarodowych oraz kryzysu energetycznego, którym towarzyszą wysokie ceny energii. Zgodnie z sondażem United Surveys dla Wirtualnej Polski, aż 46,9 proc. respondentów wskazało te zagrożenia jako kluczowe w perspektywie 2025 roku.
Kryzys Energetyczny i Niestabilność Polityczna
Prawie równie często (46,7 proc.) wskazywanym zjawiskiem jest kryzys energetyczny, który niepokoi Polaków. Oprócz tego, 41,1 proc. uczestników badania wyraziło obawy związane z niestabilnością polityczną oraz nowymi konfliktami społecznymi, które również wzbudzają niepokój w społeczeństwie.
Dostęp do Służby Zdrowia i Sytuacja Gospodarcza
Na kolejnej pozycji znalazł się problem dostępu do służby zdrowia, który zauważyło 33,5 proc. badanych. Niewiele mniej bo 33,2 proc. wyraziło obawy dotyczące pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce.
Inne Niepokoje Społeczne
Respondenci sygnalizują również inne zagrożenia, takie jak ograniczenia wolności mediów i praw obywatelskich (24,9 proc.), wzrost bezrobocia i trudności na rynku pracy (12,8 proc.), zmiany klimatyczne (9,9 proc.) oraz napięcia w relacjach Polski z Unią Europejską (6,1 proc.).
Preferencje Polityczne i Obawy
Badanie uwzględnia także preferencje polityczne ankietowanych. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości najbardziej obawiają się kryzysu energetycznego (49 proc.) oraz problemów z dostępem do służby zdrowia (48 proc.). Z kolei elektorat Koalicji Obywatelskiej najczęściej wskazywał na obniżenie bezpieczeństwa kraju (74 proc.).
Wśród wyborców Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polska 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, dominują obawy związane z kryzysem energetycznym (91 proc.). Popierający Nową Lewicę również najczęściej sygnalizują obawy o niestabilność polityczną (91 proc.).
Specyficzne Obawy Wyborców Konfederacji
Jednak to wyborcy Konfederacji wyróżniają się najbardziej w badaniach. Aż 87 proc. z nich martwi się ograniczaniem wolności mediów i praw obywatelskich, co pokazuje, jak różnorodne obawy pojawiają się w społecznych dyskusjach na temat przyszłości Polski.
Źródło/foto: Interia