Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowy alert RCB dotyczący zagrożenia w 11 województwach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert w sprawie intensywnych opadów deszczu, które mają wystąpić w nocy z piątku na sobotę. Ostrzeżenia dotyczą aż 11 województw, a w komunikacie podkreślono zagrożenie podtopieniami oraz niebezpieczeństwo zbliżania się do wezbranych rzek.

Ostrzeżenie dla 11 województw

RCB alarmuje, że w nocy oraz w sobotę (13/14.09) mogą wystąpić intensywne, nawalne opady deszczu, co niesie ryzyko podtopień. W szczególności apeluje się do mieszkańców wymienionych województw o ostrożność:

  • śląskie
  • małopolskie
  • dolnośląskie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • świętokrzyskie
  • lubelskie
  • łódzkie
  • mazowieckie (powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki, zwoleński)
  • lubuskie (powiat wschowski)
  • wielkopolskie (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wrzesiński)

Groźne burze nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega także przed burzami. W piątek ogłoszono ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, a najwyższy alert obejmuje głównie obszary Dolnego Śląska, Lubuskiego oraz południowo-zachodniej Wielkopolski. Ostrzeżenia te wskazują na możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą prowadzić do katastrof oraz zagrażać życiu.

Sieć Obserwatorów Burz informuje, że burze mogą wystąpić w drugiej połowie dnia i trwać do późnych godzin nocnych. Wśród zagrożeń wymienia się także ulewne opady deszczu oraz grad, którego średnica może osiągać nawet 6 cm, co stwarza ryzyko powodzi błyskawicznych oraz zalań.

Przygotowania na nadchodzące zagrożenia

Wrocław już przygotowuje się na ewentualne podtopienia. Jedna z tamtejszych spółdzielni mieszkaniowych zadecydowała o wyłączeniu wind, aby zminimalizować skutki ewentualnego zalania. „W związku z zagrożeniem podtopieniami, windy na osiedlu zostały wyłączone celem zminimalizowania szkód spowodowanych ewentualnym zalaniem” – poinformowała spółdzielnia Energetyk.

Według doniesień „Gazety Wrocławskiej”, część wind w trybie awaryjnym nadal działa, jednak mieszkańcy nie mają do nich dostępu. Trudno nie zauważyć, że nadchodzące dni mogą przynieść nie tylko deszcz, ale i sporo trudności dla mieszkańców zagrożonych terenów.

Źródło/foto: Polsat News

AP Photo/Czarek Sokolowski/wxcharts.com
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie