Dzisiaj jest 15 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowoczesne czołgi dotarły do Polski – znaczący krok w modernizacji armii

Pierwsze czołgi K2, produkowane przez południowokoreański koncern Hyundai Rotem, trafiają wreszcie do 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. To debiut tego zaawansowanego sprzętu w tej jednostce, a kolejny transport jest zaplanowany jeszcze w tym roku.

Nowe maszyny na wschodniej flance

Czołgi dotarły na lawetach, a w czwartek przedstawiciele wojska oraz delegacja z Korei Południowej będą zajmować się formalnościami związanymi z ich przyjęciem. Jak mówi mjr Magdalena Kościńska, rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, czołgi zostaną dostosowane do polskich warunków, m.in. zaopatrzone w systemy łączności wykorzystywane w polskim wojsku.

Czołgi K2 Black Panther – technologia na najwyższym poziomie

Czołgi K2 Black Panther to jedne z najnowocześniejszych na świecie, dysponujące zaawansowanymi systemami, jak aktywna obrona, która skutecznie chroni przed atakami rakietowymi i przeciwpancernymi. Te potężne maszyny charakteryzują się wysoką mobilnością, co umożliwia im szybkie manewry w trudnym terenie północno-wschodniej Polski. Dzięki precyzyjnym systemom celowniczym i ognia, K2 gwarantują skuteczność w różnych warunkach bojowych.

Dzięki silnikowi wysokoprężnemu o mocy 1500 KM oraz automatycznej skrzyni biegów, czołgi K2 zapewniają odpowiednią moc. Ich relatywna niska masa, wynosząca 55 ton, oraz hydropneumatyczne zawieszenie dodają im dodatkowej zwrotności.

Historia i przyszłość współpracy z Koreą Południową

W pierwszej turze 9 Brygada otrzymała 7 egzemplarzy K2. Na tę chwilę jednostka dysponuje już 8 wyszkolonymi załogami, które odbyły szkolenia z instruktorami z 20. Brygady Zmechanizowanej. Dla porównania, do tej pory używała czołgów PT-91.

W województwie warmińsko-mazurskim czołgi K2 są również na wyposażeniu jednostek w Morągu. Umowy dotyczące zakupu południowokoreańskiego sprzętu dla polskiego wojska zostały zatwierdzone przez ówczesnego ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, w lipcu 2022 roku. Obejmuje to nie tylko czołgi K2, ale również lekkie samoloty bojowe FA-50 oraz samobieżne armatohaubice K9.

Zamówienie na K2 podzielono na dwie fazy. W pierwszym etapie Polska zakupi 180 wozów, w kolejnej fazie planowane jest zamówienie ponad 800 czołgów w standardzie K2PL oraz rozpoczęcie produkcji w Polsce w 2026 roku. Czołgi z pierwszego etapu również zostaną przystosowane do standardu K2PL.

Podczas wizyty w Korei Południowej, prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na szybkie sfinalizowanie umowy dotyczącej produkcji K2 w Polsce. Wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz wcześniej zapowiedział, że Polska dąży do zdobycia statusu centrum serwisowego dla koreańskiego sprzętu, co jest znaczącym krokiem w rozwoju współpracy obronnej. W tym kontekście wracają echa ostatnich rozmów z prezesem firmy Rotem Hyundai, Lee Yong-bae, o dalszej współpracy. Wygląda na to, że Polska wkracza w nowe, fascynujące czasy w obszarze obronności.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie