Ministerstwo Zdrowia zainicjowało projekt ustawy, który ma na celu zwiększenie liczby lekarzy specjalistów, do których pacjenci będą mogli się zgłaszać bez skierowania. W gronie tych specjalistów znajduje się m.in. psycholog. Projekt ma zostać przedstawiony Radzie Ministrów, a następnie poddany pod obrady Sejmu.
Kto zyska prawo do wizyt bez skierowania?
Jakie specjalizacje będzie można odwiedzać bez skierowania? W projekcie Ministerstwa Zdrowia wymienione są m.in.:
Ostatnia z wymienionych specjalizacji znalazła się na liście w wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych.
Rada Ministrów zajmie się propozycją Ministerstwa Zdrowia jeszcze w pierwszym kwartale roku, a potem projekt trafi do Sejmu. Po akceptacji w parlamencie, zostanie podpisany przez prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu, a wszystko wskazuje na to, że dostęp do psychologa, optometrysty oraz lekarza medycyny sportowej bez skierowania będzie możliwy od 2025 roku.
Wybór wykwalifikowanej opieki zdrowotnej
Te trzy nowe specjalizacje dołączą do obecnego katalogu, w którym znajdują się już zawody, do których nie jest wymagane skierowanie. Jak przypomina pacjent.gov.pl: „To Ty wybierasz placówkę, w której chcesz się leczyć. Może się ona znajdować poza miejscowością, w której mieszkasz”.
Nowe rozwiązania w systemie ochrony zdrowia
Z dniem 1 kwietnia br. w życie wchodzą zmiany, które mają na celu skrócenie czasu oczekiwania na wizyty u lekarzy. Nowe rozwiązania opierają się na dwóch głównych filarach: centralnej rejestracji (wprowadzanej w formie pilotażu) oraz nowym obowiązku nałożonym na poradnie i przychodnie. O co dokładnie chodzi?
Szefowa Ministerstwa Zdrowia, Izabela Leszczyna, mówiła o tych zmianach w rozmowie z RMF FM w lutym br. — Wprowadzamy pewne zmiany w zarządzaniu kolejkami do specjalistów, aby pacjenci pierwszorazowi nie musieli czekać na wizytę sześć, osiem, dziesięć razy w ciągu roku — tłumaczyła.
Leszczyna podkreślała: „Mówimy: przyjmujcie pacjentów, którzy przychodzą po raz pierwszy, bo jeśli nie będziecie mieli odpowiedniej liczby takich wizyt, to wprowadzimy degresję, czyli będziemy mniej płacić za każde spotkanie.”
Problemy w systemie psychiatrii
Warto również zwrócić uwagę na trudną sytuację Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce, które często nie są przystosowane do potrzeb pacjentów. Pomijając kwestię wizyt u specjalistów, istnieje wiele obszarów, które wymagają pilnej uwagi i reform.
Rewolucja w umawianiu wizyt u lekarzy staje się coraz bardziej realna, a i tak już utrudnione wydzwanianie do przychodni może wkrótce odejść w niepamięć. Czy te zmiany przyniosą oczekiwane efekty? Czas pokaże.