Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nowe wyniki sondażu wyborczego: lider na czołowej pozycji, konkurent znacznie w tyle

Koalicja Obywatelska powraca na pozycję lidera w sondażu przeprowadzonym przez pracownię IBRiS. Najnowsze badanie wskazuje, że ugrupowanie Donalda Tuska zyskuje 33,5 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 29,3 proc., co oznacza spadek o niemal cztery punkty procentowe. Na trzeciej pozycji plasuje się Konfederacja z wynikiem 11,6 proc. Dla koalicji rządzącej pozytywną wiadomością jest wzrost poparcia dla Trzeciej Drogi oraz Lewicy.

Analiza wyników badania

Badanie zostało zrealizowane przez pracownię IBRiS dla „Rzeczpospolitej” w dniach 7-8 lutego 2025 roku, czyli przed przedstawieniem przez premiera planu gospodarczego. W porównaniu do styczniowego badania, Koalicja Obywatelska osiągnęła wzrost o trzy punkty procentowe i z wynikiem 33,5 proc. zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu.

Prawu i Sprawiedliwości, które w styczniowym sondażu uzyskało 33,2 proc., spadło wynikiem niemal czterech punktów procentowych, co lokuje je na drugiej pozycji z poparciem 29,3 proc. Konfederacja, mimo spadku o 0,8 punktu procentowego, utrzymuje swoją pozycję z wynikiem 11,6 proc.

Na dalszych miejscach znajdują się: Trzecia Droga z 10,1 proc. (wzrost o 1,1 punktu procentowego), Lewica z 8,3 proc. (wzrost o dwa punkty procentowe) oraz partia Razem, która zdobyła 1,5 proc. (wzrost o 0,2 punktu procentowego). Z kolei 1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że odda głos na inne partie.

Możliwe przyczyny obecnych trendów

Marcin Duma, szef pracowni IBRiS, zauważa, że aktualne rezultaty mogą być efektem „sezonu zimowego”, związanego m.in. z okresem ferii. Przypomniał, że w przeszłości, na przykład w 2020 roku, zwiększenie zainteresowania polityką zazwyczaj miało miejsce w marcu, a najwyższe zaangażowanie obserwowano w kwietniu. W związku z tym, w obecnych warunkach różnice w poparciu mogą być spowodowane chwilowym zniechęceniem Polaków do polityki.

Warto także odnotować, że w porównaniu do styczniowego badania spada liczba osób niezdecydowanych – z 7 proc. do 4,7 proc. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, frekwencja wyniosłaby 53,3 proc. Z tego 33,2 proc. jest zdecydowanych wziąć udział w głosowaniu, a co piąty pytany (20,1 proc.) odpowiedział „raczej tak”.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie