W czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłosił, że nie tylko nadbałtyckie państwa, ale także Francja, Belgia oraz inni sojusznicy będą uczestniczyć w ochronie infrastruktury krytycznej na Bałtyku w ramach nowej misji zwanej Strażą Bałtycką.
Inicjatywa Ochrony Bałtyku
Kosiniak-Kamysz przypomniał, że kilka tygodni temu Polska zainicjowała dyskusję na ten temat. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ochrony Bałtyku w Sztokholmie, co zostało potwierdzone podczas spotkania w Helsinkach. NATO odpowiednio zareagowało, tworząc misję Straży Bałtyckiej, której celem jest między innymi „navy policing” prowadzone przez wszystkie zainteresowane kraje.
Skutki Polskiej Prezydencji
Minister podkreślił, że powołanie tej misji stanowi jeden z wymiernych rezultatów działań Polski podczas prezydencji w Unii Europejskiej. Aktywacja misji została dokonana przez sekretarza generalnego NATO. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że uzgodniony zostanie kolejny istotny dokument, dotyczący procedur postępowania w przypadku naruszeń infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Istotne będzie ujednolicenie ustawodawstwa w krajach regionu oraz stworzenie wspólnego algorytmu działań w ramach NATO.
Nowe Wyzwania i Groźby
W połowie stycznia, podczas konferencji w Helsinkach, sekretarz generalny NATO, Mark Rutte, ogłosił stworzenie Straży Bałtyckiej, której celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na Bałtyku w oparciu o wykorzystanie fregat, samolotów patrolowych oraz innych systemów uzbrojenia. Polska nawiązała do tej kwestii pod koniec listopada, występując z inicjatywą patrolowania Morza Bałtyckiego przez jednostki NATO oraz narodowe.
Problem uszkodzenia infrastruktury światłowodowej, telekomunikacyjnej oraz energetycznej w ostatnich dwóch miesiącach, wskazuje na narastające zagrożenia. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wskazują na rosyjską tzw. „flotę cieni” jako głównego podejrzanego w tej sprawie. Te jednostki są oskarżane o działalność niewłaściwą wobec międzynarodowych sankcji, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo w regionie oraz stabilność łańcuchów dostaw.
Źródło/foto: Polsat News