Władze Korei Południowej zaktualizowały informacje na temat tragicznego wypadku samolotu linii Jeju Air, który miał miejsce na lotnisku Muan. Badania wykazały obecność kaczej krwi i piór w obu silnikach maszyny, co może wskazywać na powód tragedii. Do katastrofy doszło w grudniu, gdy Boeing 737 uderzył w betonowy mur na końcu pasa startowego, a straty w ludziach były ogromne.
Tragedia w Powietrzu
W wyniku grudniowego wypadku życie straciło 179 osób. Wstępne analizy sugerują, że przyczyną katastrofy była awaria podwozia samolotu. Pilotom nie udało się bezpiecznie wylądować – próbowali touchdown bez wysuniętych kół, co niestety skończyło się tragicznie.
Po zderzeniu z murem samolot stanął w płomieniach, a jedynie tylna część maszyny umożliwiła jej pasażerom przeżycie. Z całego wydarzenia udało się uratować tylko dwie osoby, co jedynie podkreśla dramatyzm sytuacji.
Nowe Ustalania i Sygnał Alarmowy
W sobotę, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Reuters, koreańskie władze ogłosiły nowe szczegóły dotyczące tragedii. Zapowiedziano, że w przyszłym tygodniu ma zostać opublikowany raport dotyczący jej przyczyn. Warto zauważyć, że w jego zapowiedzi informowano, iż piloci Boeinga zgłosili sygnał alarmowy „mayday”, wskazując, że doszło do kolizji z ptakami.
Do katastrofy doszło 29 grudnia. Boeing 737-8AS przyleciał z Bangkoku, a na pokładzie znajdowało się 181 osób – 175 pasażerów i 6 członków załogi. Ministerstwo Transportu Korei Południowej określiło zdarzenie jako „najtragiczniejszy” wypadek w historii linii lotniczej od blisko 30 lat, co tylko dodaje wagi całej sytuacji i skłania do refleksji nad bezpieczeństwem w lotnictwie.
Przyszłość i Bezpieczeństwo w Lotnictwie
W obliczu tej tragedii wiele osób, w tym przedstawiciele rządu i specjaliści z branży lotniczej, zaczyna zadawać pytania o bezpieczeństwo operacji lotów. Jak można zapobiegać takim wypadkom w przyszłości? Jaka jest odpowiedzialność przewoźników za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pasażerów? Spekulacje na ten temat będą zapewne trwały, a odpowiedzi nie przyjdą od razu. Jednak tragiczna historia Jeju Air powinna być przestrogą dla wszystkich, zarówno branży jak i policymakerów na całym świecie.
Źródło/foto: Polsat News