Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) do tej pory zarejestrowała sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Na liście figuruje Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Adrian Zandberg oraz nowy gracz na politycznej scenie – Wiesław Lewicki, lider partii Normalny Kraj, który bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Sejmie w 2023 roku.
Rejestracja Komitetów
Na godzinę przed północą w poniedziałek do PKW wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu wszystkich sześciu komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane. Jako pierwsze złożono dokumenty dotyczące Sławomira Mentzena, reprezentanta Konfederacji. Kolejne zgłoszenia dotyczyły Rafała Trzaskowskiego (prezydent Warszawy, Koalicja Obywatelska), Grzegorza Brauna (byłego członka Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, Trzecia Droga), Adriana Zandberga (posła z partii Razem) oraz Wiesława Lewickiego.
Terminy i Wymogi
Zgodnie z harmonogramem wyborczym, zgłaszanie komitetów na kandydatów na prezydenta trwa do 24 marca. Warto zaznaczyć, że w przypadku wyborów prezydenckich komitety mogą tworzyć jedynie wyborcy, a nie partie polityczne. Do założenia komitetu potrzeba minimum 15 obywateli z prawem do głosowania oraz pisemnej zgody kandydata na jego udział w wyborach. Osoby, które przyszły na świat przed 1 sierpnia 1972 roku, muszą również przedstawić oświadczenie lustracyjne. Ostatecznym krokiem jest zebranie 1000 podpisów poparcia, które są wymagane do formalności przy rejestracji komitetu przez PKW.
Przyszłość Kampanii
Po zarejestrowaniu komitetu, rozpoczną się działania kampanijne. Kolejnym etapem będzie zgłoszenie samego kandydata, co musi nastąpić do 4 kwietnia do godziny 16. PKW będzie wymagać minimum 100 tys. podpisów na poparcie kandydata przed jego rejestracją.
Wybory i Nowy Kandydat
Zaplanowane wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a w razie konieczności, druga tura ma się odbyć 1 czerwca. Wiesław Lewicki, nowy kandydat, pochodzi z Łodygowic w województwie małopolskim i z powodzeniem prowadzi działalność gospodarczą. W ostatnich wyborach parlamentarnych próbował zdobyć mandat do Sejmu, jednak zdobył tylko 238 głosów.
Lewicki przewodzi partii Normalny Kraj, która została utworzona w wyniku rozłamu w Stowarzyszeniu „Republikanie” w styczniu 2015 roku. W programie partii znajdują się m.in. postulaty dotyczące współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azją, dążenie do niezależności wymiaru sprawiedliwości, zniesienie testów w szkołach oraz wprowadzenie podatku przychodowego dla przedsiębiorstw.
Źródło/foto: Interia