Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe techniki odzyskiwania mienia w walce z przestępczością gospodarczą i korupcją

Praca funkcjonariuszy kryminalnych to znacznie więcej niż jedynie ściganie sprawców i ochrona poszkodowanych. W rozmowach o codziennych zmaganiach detektywów rzadko wspomina się o ich równie istotnym zadaniu, jakim jest odzyskiwanie mienia pochodzącego z przestępstw. Znane są przypadki, gdy dla skazanych pozbawienie ich nielegalnie zdobytych dóbr bywa równie dotkliwe, co kara pozbawienia wolności. W odpowiedzi na te wyzwania w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu powstał czteroosobowy zespół wsparcia, którego celem jest usprawnienie procesu odzyskiwania i zabezpieczania mienia.

WSPARCIE DLA ŚLEDZCZYCH

Ochrona przed przestępczością oraz jej ujawnianie to fundamentalne zadania służb kryminalnych. Gdy podejrzane osoby zostaną zatrzymane i doprowadzone do sądu, to jednak nie koniec działań funkcjonariuszy. Odzyskiwanie skradzionego mienia lub zabezpieczenie dóbr zgromadzonych w wyniku przestępstw zyskuje na znaczeniu. Ostatnie szkolenie z tego zakresu, zorganizowane w opolskiej komendzie, podkreśliło znaczenie skutecznych metod działania w tej dziedzinie.

NOWY ZESPÓŁ DO WALKI Z PRZESTĘPCZOŚCIĄ GOSPODARCZĄ

W bieżącym roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu zaczęła działać nowa jednostka do spraw odzyskiwania mienia, w ramach Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Wspiera ona policjantów zajmujących się sprawami kryminalnymi w garnizonie opolskim, w efekcie czego zdołano zabezpieczyć niemal 17 milionów złotych, które udało się odzyskać od przestępców.

EDUKACJA I WSPÓŁPRACA

Szkolenie, w którym uczestniczyli policjanci z pionów kryminalnych wszystkich komend powiatowych oraz miejskiej w regionie, przyciągnęło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Na co dzień zajmują się oni zwalczaniem przestępczości gospodarczej, korupcyjnej oraz kryminalnej. Tematyka warsztatów koncentrowała się nie tylko na skuteczności zabezpieczania mienia, ale również na innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą poprawić wydajność działań w tej trudnej dziedzinie.

CICHA REWOLUCJA W OBCIEŻNYCH OPERACJACH

Od kwietnia 2024 roku, z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, ruszy cykl comiesięcznych warsztatów poświęconych odzyskiwaniu mienia. Celem tych spotkań jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim zwiększenie efektywności działań mających na celu odebranie przestępcom ich nielegalnych zdobyczy. Jak można tego dokonać? To prostsze niż się wydaje – kluczem jest wspólna wiedza i dobrze skoordynowane działania. Z pewnością ogniwem w tym łańcuchu jest zespołowa praca, a sukcesy opolskiej policji są najlepszym tego dowodem.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie