„`html
W bieżącym roku w polskim kalendarzu zagości nowe święto państwowe. Już 14 lutego będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, co w wyniku decyzji posłów oznacza, że nie będzie to dzień wolny od pracy.
Historia Ustanowienia Święta
Projekt ustawy, mający na celu ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, został wniesiony do Sejmu 18 grudnia 2024 roku przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. W dniu 8 stycznia odbyło się II czytanie projektu, które szybko przeszło w III czytanie. Już 9 stycznia posłowie przystąpili do głosowania nad całością ustawy.
Co ciekawe, głosowanie w sprawie ustanowienia 14 lutego jako święta państwowego przebiegło bez jakichkolwiek kontrowersji. Wszyscy 429 posłów opowiedzieli się za tym pomysłem, co jest rzadko spotykaną jednomyślnością w polskim parlamencie, a ich głosy nie zostały umniejszone ani przez sprzeciw, ani przez abstencję.
Cel Ustanowienia
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej mają na celu nie tylko upamiętnienie, ale również złożenie hołdu setkom tysięcy Polek i Polaków, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość swojego kraju w ramach tej formacji. Warto zaznaczyć, że Armia Krajowa była największą armią podziemną w Europie i liczyła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym około 10 tys. oficerów oraz do 40 tys. ochotników.
W ciągu swojego istnienia, Armia Krajowa ściśle podlegała najwyższym władzom Rzeczypospolitej, co dodaje jej znaczenia jako struktury legalnej i uznawanej w prawym porządku państwa. Ustanowienie 14 lutego jako Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest również próbą zachowania pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność, a także formą szacunku wobec żyjących jeszcze członków tego ruchu.
Symbolika i Obowiązki
Pomimo że 14 lutego zostanie uznane za święto państwowe, nie będzie to dzień wolny od pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na jego symboliczny i edukacyjny charakter. Ustanowienie tego dnia jako specjalnego wymaga od organów administracji publicznej przestrzegania przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Oznacza to, że wszystkie organy administracji rządowej, państwowe jednostki oraz samorządy mają obowiązek wywieszenia flagi państwowej, co podkreśla wagę tego wydarzenia w polskiej pamięci narodowej. Może dzięki temu, przynajmniej w ten sposób, zachowamy pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność z najwyższym poświęceniem.
„`
Źródło/foto: Interia