Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe skarby w krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego – odkryj bogactwo tradycji w Polsce

Wiadomość z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pewnością wywołała uśmiech na twarzach wielu miłośników tradycji. Kwestowanie na Starych Powązkach, barwna Sobótka w Jastarni, niezwykłe krywulki łemkowskie, malarskie cudeńka Zalipia oraz Powiśla Dąbrowskiego, a także świąteczne ozdoby z opłatka, które zdobią Dolinę Liwca — to wszystko znalazło się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Oczywiście, nie mogło zabraknąć również tradycji kulturowych Hazów/Chazów, które są istotną częścią naszego dziedzictwa.

TRADYCJA W NOWYM WYDANIU

Nie da się ukryć, że wpisywanie kolejnych lokalnych zwyczajów na tę prestiżową listę budzi mieszane uczucia. Z jednej strony, to wspaniała okazja do docenienia bogatej kultury regionalnej, z drugiej – czy nie grozi to tym, że nasze skarby będą mogły stać się jedynie przedmiotem turystycznego wyzysku? Jak daleko się sięga, aby tradycja nie stała się jedynie kolejną atrakcją w katalogach biur podróży?

WARTOŚĆ KULTUROWA

Bez wątpienia, każdy z wymienionych elementów niesie ze sobą bogactwo historii, emocji i unikalnych tradycji. Kwestowanie na Starych Powązkach to nie tylko zbieranie funduszy na cmentarza, ale także głęboka więź z przeszłością i pamięć o bliskich. Z kolei malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego podbija serca niejednego artysty i miłośnika sztuki folkowej. Te tradycje, z pewnością, zasługują na ochronę i popularyzację, aby kształtować nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie