Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe regulacje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział poważne zmiany w przepisach drogowych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Wprowadzenie kary więzienia, stałego zatrzymania prawa jazdy oraz „zerowej tolerancji” na alkohol to tylko niektóre z reform, które będą obowiązywać. Nowa regulacja ma dotyczyć także sytuacji, w których kierowca doprowadza do śmierci innej osoby na drodze, traktując go jak zwykłego zabójcę.

ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO

Trwają prace nad nowym porządkiem prawnym, a jednym z proponowanych przestępstw jest zabójstwo drogowe. Szef resortu infrastruktury zaznaczył, że kierowcy prowadzący pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, którzy spowodują śmierć innego uczestnika ruchu, będą sądzeni jak w przypadku morderstw. Klimczak prowadzi konsultacje z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz ekspertami, aby wprowadzone przepisy były efektywne i zgodne z regulacjami stosowanymi w innych krajach Unii Europejskiej.

NOWE REGULACJE DLA NIEUPRAWNIONYCH KIEROWCÓW

Oprócz wprowadzenia pojęcia zabójstwa drogowego, przewidziane są również drastyczne zmiany dla tych, którzy zdecydują się prowadzić pojazd mimo braku uprawnień. Planuje się, że każdemu kierowcy, którego prawo jazdy zostało zatrzymane, zostanie ono odebrane na stałe po zatrzymaniu w kontroli drogowej.

Dodatkowo, możliwość zrywania punktów karnych za najcięższe wykroczenia ma zostać wyeliminowana, a kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h na drogach jednojezdniowych, mogą się liczyć z czasowym odebraniem uprawnień.

REGULACJE DLA MŁODYCH KIEROWCÓW

Minister Klimczak zapowiedział także nowinki dotyczące młodych kierowców. „Nie ma znaczenia, ile ma lat – 18, 20, czy 40. W pierwszych dwóch latach po zdobyciu uprawnień obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu” – podkreślił minister. To podejście ma na celu wprowadzenie dobrych nawyków już na początku kariery za kierownicą.

Dodatkowo, młodzi kierowcy mogliby starać się o prawo jazdy po ukończeniu 17. roku życia, co jest krokiem mającym na celu zwiększenie mobilności społeczeństwa oraz zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego.

STATYSTYKI WYPADKÓW DROGOWYCH

Temat wypadków drogowych jest w Polsce niezwykle palący. Tylko w ubiegłym roku miało miejsce 20 936 wypadków, w których zginęło 1893 osoby. Choć to statystyki wskazujące na pewną poprawę w porównaniu do wcześniejszych lat, sytuacja wciąż wymaga wielkiego wysiłku, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Wiceminister infrastruktury, Stanisław Bukowiec, wskazał na niewielki spadek liczby ofiar w 2023 roku, co pokazuje, że walka z niebezpiecznymi sytuacjami na drodze wciąż trwa.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News/Pixabay
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie