Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiła w czwartek, 20 lutego, że ugrupowanie Polska 2050 złożyło w Sejmie projekt ustawy mającej na celu ujawnianie cen mieszkań. Autorzy inicjatywy postulują wprowadzenie obowiązku dla deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których będą musieli zamieszczać wiarygodne informacje dotyczące cen mieszkań oraz ich historii. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad, przewidziano surowe kary finansowe.
Odpowiedź na Lobby
Katarzyna Pełczyńska, komentując złożenie projektu ustawy na temat ujawniania cen mieszkań, zaznaczyła, że „dość pochylania głowy przed wielkim lobby: <
Nowe Regulacje i Kary
„Naruszenie tych zasad będzie ścigane przez UOKIK z urzędu. Nieprzestrzeganie przepisów grozi karą w wysokości do 10 proc. obrotu z ubiegłego roku za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów” — wyjaśnia Pełczyńska. Projekt ustawy ma trafić na konsultacje sejmowe w piątek, 21 lutego, a dyskusje będą się odbywać w formie online.
Opinie Społeczności
Pod postem ministrem na portalu X pojawiły się liczne pozytywne komentarze. Internauci pisali m.in.: „Super, bardzo potrzebny projekt”, „Grzać temat! Brawo”, a także „Oby to eldorado deweloperów się wreszcie skończyło”. Wydaje się, że społeczeństwo wita tę inicjatywę z nadzieją na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości.
Konsument w Obliczu Zmian
Podczas konferencji prasowej, posłowie Polska 2050 podkreślili, że obecnie 60–80 proc. osób sprzedających mieszkania nie ujawnia cen na każdym etapie transakcji. Poseł Kamil Wnuk zaznaczył, że nowa ustawa ma na celu wyrównanie szans pomiędzy uczciwymi deweloperami a tymi, którzy mają tendencje do spekulacji. Z kolei Barbara Oliwiecka wskazała, że brak jawności cen osłabia pozycję negocjacyjną klientów i utrudnia porównywanie ofert, co stwarza ryzyko, że deweloperzy będą manipulować cenami w zależności od sytuacji.”