Dzisiaj jest 14 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe odkrycia niemieckich naukowców w badaniach nad szczepionkami przeciw COVID-19

Nowe odkrycia niemieckich naukowców rzucają inne światło na skutki szczepień przeciwko COVID-19. Jak informują media, ich badania wykazały, że szczepienie może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, w tym pęcherzycy oraz pemfigoidu pęcherzowego.

Znaczące wyniki badania

Wyniki niedawno przeprowadzonego badania pokazują, że szczepienie na COVID-19 skutkuje niemalże o 50% niższym ryzykiem rozwinięcia pęcherzycy i innych chorób autoimmunologicznych. Jak zaznacza niemiecki portal t-online, jest to niezwykle istotne odkrycie, zważywszy na wcześniejsze doniesienia sugerujące, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może zwiększać ryzyko tych schorzeń.

Choroby, które nie dają za wygraną

Pęcherzyca i pemfigoid pęcherzowy to poważne schorzenia, które charakteryzują się bolesnymi pęcherzami na skórze i mogą prowadzić do ciężkich komplikacji zdrowotnych. Badania realizowane przez Lubecki Instytut Dermatologii Doświadczalnej (LIED) w Szpitalu Uniwersyteckim w Szlezwiku-Holsztynie (UKSH) pokazały, że ci, którzy przeszli COVID-19, mieli o 50% wyższe ryzyko zachorowania w ciągu trzech miesięcy po infekcji niż osoby, które nie miały zakażenia.

Rola szczepień w ochronie zdrowia

„Odkrycia te podkreślają znaczenie szczepień przeciwko COVID-19, nie tylko w kontekście ochrony przed zakażeniem, ale także w świetle potencjalnego zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób autoimmunologicznych” – mówi prof. dr hab. Ralf Ludwig, kierownik badania. Badanie, które udowadnia te wnioski, zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Academy of Dermatology i opiera się na szczegółowej analizie danych z bazy TriNetX, obejmującej ponad 112 milionów elektronicznych kart zdrowia.

Te odkrycia mogą zmienić postrzeganie szczepień i otworzyć nowe perspektywy dla badań nad autoimmunologicznymi chorobami skóry, stanowiąc inspirację dla dalszych przyszłych działań w sferze medycyny.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie