Niemieccy badacze dokonali nowego odkrycia dotyczącego skutków szczepienia przeciwko COVID-19. Jak informują media, szczepionka znacznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, w tym pęcherzycy oraz pemfigoidu pęcherzowego.
Wpływ Szczepienia na Choroby Autoimmunologiczne
Ostatnie badania ujawniły, że szczepienie na COVID-19 może znacznie obniżać ryzyko pojawienia się takich chorób autoimmunologicznych jak pęcherzyca. Z danych przedstawionych przez niemiecki portal t-online wynika, że wśród osób zaszczepionych ryzyko wystąpienia pęcherzycy oraz innych chorób autoimmunologicznych skóry może być niemal o połowę mniejsze.
Ten przełomowy wynik ma szczególne znaczenie, ponieważ wcześniejsze badania sugerowały, że infekcja koronawirusem zwiększa ryzyko wielu chorób autoimmunologicznych, choćby wymienionych pęcherzycy i pemfigoidu pęcherzowego. Obie te choroby charakteryzują się obecnością bolesnych pęcherzy, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Badania i Odkrycia
Badanie przeprowadzone w Lubeckim Instytucie Dermatologii Doświadczalnej (LIED) w Szpitalu Uniwersyteckim w Szlezwiku-Holsztynie (UKSH) wykazało, że ryzyko wykształcenia się jednej z tych chorób w ciągu trzech miesięcy po zakażeniu COVID-19 było o 50 proc. wyższe w porównaniu do osób, które nie przeszły infekcji.
Pęcherzyca to rzadko występująca, przewlekła choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy błędnie atakuje skórę oraz błony śluzowe. Objawia się ona tworzeniem bolesnych pęcherzy oraz otwartych ran, które występują przede wszystkim w obrębie jamy ustnej lub na innych częściach ciała.
Znaczenie Szczepień
Jak podkreśla dr Ralf Ludwig, kierownik badania, wyniki te podkreślają, jak istotne jest szczepienie przeciwko COVID-19 nie tylko dla zapobiegania infekcji, ale również dla zmniejszenia ryzyka rozwoju wtórnych chorób autoimmunologicznych. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Academy of Dermatology i opierało się na szczegółowej analizie danych z bazy TriNetX, która zawiera ponad 112 milionów elektronicznych kart zdrowia.
Źródło/foto: Interia