W ostatnich dniach w mediach pojawiły się kontrowersyjne doniesienia, sugerujące, że na zdjęciu sprzed niemal dwóch dekad uwieczniono Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, wykonującego gest znany jako salut rzymski, kojarzony z symboliką nazistowską. Rzecznik IPN, Rafał Leśkiewicz, stanowczo zaprzeczył tym oskarżeniom, określając je mianem „ordynarnej manipulacji”. Okazało się, że na fotografii znajduje się Tomasz Greniuch, były pracownik Instytutu.
Wyraźne Oświadczenie IPN
W oświadczeniu przesłanym do PAP, Leśkiewicz podkreślił, iż „w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sugestiami, że na zdjęciu przedstawiającym mężczyzn w gestach kojarzących się z nazizmem znajduje się dr Karol Nawrocki, IPN stwierdza, iż jest to ordynarna manipulacja”. Rzecznik zaznaczył, że „żądna z trzech osób widocznych na fotografii nie jest Karolem Nawrockim” i dodał, że jednym z mężczyzn jest Tomasz Greniuch, który do 2021 roku był związany z IPN, zanim zakończono z nim współpracę po ujawnieniu niewłaściwych działań z przeszłości.
Problemy z przeszłością Greniucha
Leśkiewicz przypomniał również, że IPN koncentruje się na badaniu zbrodni niemieckiego reżimu totalitarnego z czasów II wojny światowej, a jego celem jest edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z ideologii nazistowskiej. „Obecna akcja dezinformacyjna godzi w dobre imię Instytutu i jego prezesa dr. Karola Nawrockiego” — oświadczył rzecznik, zapowiadając stanowczą reakcję na wszelkie próby szerzenia kłamstw. „Każdy przypadek powielania this kłamstwa spotka się z namysłami prawno-moralnymi, a w stosownych przypadkach będą kierowane pozwy sądowe” — dodał.
Kontrowersyjna nominacja Greniucha
W lutym 2021 r. dr Tomasz Greniuch objął stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, co wywołało kontrowersje ze względu na jego przeszłość związaną z Obozem Narodowo-Radykalnym oraz wykonanym niegdyś gestem nazistowskiego pozdrowienia. Sprzeciw wobec nominacji wyrazili politycy różnych opcji, historycy, publicyści, a także Ambasada Izraela. Greniuch w swoim oświadczeniu próbował zrzucić odpowiedzialność za ten gest, twierdząc, że nie identyfikuje się z ideologią nazistowską i żałuje tamtego aktu.
Po kilku dniach dr Jarosław Szarek, ówczesny prezes IPN, zdecydował o niemożliwości dalszego pełnienia przez Greniucha funkcji dyrektora, co skutkowało jego rezygnacją z dniem 22 lutego 2021 r.
Weryfikacja faktów
Sprawa ta została również poddana analizie przez ekspertów z Fakehuntera Polskiej Agencji Prasowej, którzy stwierdzili, że Greniuch był aktywnie związany ze środowiskiem narodowym od 1999 roku, a w 2002 roku współtworzył oddział ONR Opolszczyzna. Tego typu informacje stają się istotnym kontekstem w rozważaniach nad aktualnymi zarzutami wobec IPN i jego przedstawicieli.