Dzisiaj jest 15 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe informacje o wariancie COVID-19 w Polsce z Ministerstwa Zdrowia

W Polsce we wrześniu zgłoszono siedem przypadków nowego podwariantu wirusa SARS-CoV-2, znanego jako XEC. Informację tę potwierdziło biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z Interią. Eksperci zwracają uwagę, że XEC może powodować nietypowe objawy, co może prowadzić do jego pomylenia z takimi schorzeniami jak grypa czy zakażenia bakteryjne.

Nowy podwariant w obiegu

Podwariant XEC został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach w czerwcu. Od tego czasu przypadki jego wystąpienia pojawiły się w wielu krajach, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Ukrainie oraz Stanach Zjednoczonych.

Dynamiczny rozwój sytuacji

Z najnowszych danych wynika, że podwariant XEC rozprzestrzenia się w Polsce w zastraszającym tempie. W Niemczech i Danii liczba przypadków wzrosła od sierpnia o 16-17 procent. Redakcja Interii zwróciła się do resortu zdrowia z pytaniem o obecność XEC w Polsce, na co urzędnicy potwierdzili, że mutacja ta została już wykryta w naszym kraju.

„Podwariant Omicron XEC został zidentyfikowany na podstawie sekwencjonowania genomu wirusa SARS-CoV-2. W minionym tygodniu (16-22.09.2024) XEC stanowił 4,5 proc. wszystkich zsekwencjonowanych próbek” – czytamy w komunikacie.

„Ogółem zarejestrowano siedem przypadków pochodzących z próbek zebranych w bieżącym miesiącu” – dodano w dalszej części informacji.

Objawy, które mogą zmylić

Eksperci ostrzegają, że nowy podwariant koronawirusa może wywoływać objawy, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Najczęstszym symptomem jest brak apetytu – znany również w kontekście grypy oraz zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Inne objawy, jak kaszel, zmęczenie, duszność, gorączka, nudności, biegunka oraz utrata węchu i smaku, są już rozpoznawane z wcześniejszych podwariantów Omikronu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jak zaznacza prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki Uniwersytetu College London, najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom jest szczepienie. Nowe boostery od Pfizer i Moderny są zaprojektowane w celu ochrony przed obecnie dominującymi wariantami Omikrona – JN.1 oraz jego odgałęzieniami KP.2, KP.3.3 i KP.3.1.1, który jest blisko spokrewniony z XEC.

Eksperci nieustannie przypominają o znaczeniu standardowych środków ochrony, takich jak regularne mycie rąk oraz noszenie masek w zatłoczonych miejscach. To proste zasady, które mogą znacząco przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nas na Facebooku. Polub Interia Wydarzenia i podziel się swoją opinią na temat naszych artykułów!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie