Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowacka oskarża biskupów o kłamstwo, a Episkopat natychmiast odpowiada – co kryje się za tym konfliktem?

W czwartek po południu rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, poinformował, że odbyły się jedynie dwa spotkania pomiędzy specjalnym zespołem Episkopatu a Ministerstwem Edukacji Narodowej, a inicjatywa tych rozmów pochodziła wyłącznie od KEP. W ten sposób Episkopat zareagował na oskarżenia minister edukacji, która zarzuciła biskupom kłamstwo.

Stanowisko w sprawie lekcji religii

Przypomnijmy, że na początku sierpnia Komisja Wychowania Katolickiego KEP wydała oświadczenie dotyczące organizacji lekcji religii, w którym wskazano, że zmiany w łączeniu klas są nie tylko krzywdzące, ale mogą wręcz prowadzić do dyskryminacji. Przewodniczący komisji, bp Wojciech Osial, zwrócił uwagę, że te zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego prawem porozumienia z przedstawicielami Kościoła.

W reakcji na to stanowiąca ministerstwa edukacji odpowiedziała: „Nie zostało skonsultowane? Przypominam biskupom, że ósme przykazanie mówi: »nie mów fałszywego świadectwa«.” Podkreśliła jednocześnie, że resort był w kontakcie i część uwag zgłoszonych podczas spotkań została uwzględniona, ponieważ miała racjonalne podstawy.

Słowa ministrów a briefing Episkopatu

W obliczu tych oskarżeń, KEP postanowił zorganizować briefing prasowy. Na wstępie rzecznika przypomniał, że Konferencja powołała specjalny zespół do kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej już w marcu. Spotkania miały miejsce 24 kwietnia oraz 15 maja, a ich inicjatorem była KEP.

Dodatkowo ks. Gęsiak ujawnił, że KEP oraz Polska Rada Ekumeniczna złożyły petycję do I prezesa Sądu Najwyższego, w której proszą o skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności rozporządzenia MEN z 26 lipca z Konstytucją RP. Petycje zostały również przesłane do prezydenta Andrzeja Dudy.

Obrona lekcji religii

„Kościół nie dąży do konfliktów, natomiast zdecydowanie będzie stał w obronie lekcji religii w szkołach. To nie tylko przekaz duchowy, ale również system wartości oraz kod kulturowy, który jest kluczowy dla zrozumienia historii i losów naszego kraju” – zaznaczył rzecznik w swojej wypowiedzi.

Mimo prób skontaktowania się z przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego, bp. Wojciechem Osialem, redakcja Onet nie otrzymała odpowiedzi na zadane pytania.

Nowe przepisy dotyczące lekcji religii

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedszkola oraz szkoły są zobowiązane do organizowania lekcji religii w grupach, jeśli zgłosi się co najmniej siedmioro uczniów. W przeciwnym razie lekcje te są organizowane w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Nowe rozporządzenie MEN, które ma obowiązywać od września 2024 roku, przewiduje, że katecheza w grupach z łączonymi rocznikami uczniów stanie się normą, o ile liczba uczniów jest niewielka.

Obecne przepisy już dopuszczają tzw. grupy międzyoddziałowe, ale złożone z uczniów tego samego rocznika. Natomiast projekt nowelizacji umożliwia w przyszłości prowadzenie lekcji religii w grupie, która łączy uczniów klas I-III (do 25 uczniów) oraz IV-VIII (do 30 uczniów).

Chcesz podzielić się swoją opinią? Napisz do autora: szymon.piegza@redakcjaonet.pl

Czytaj więcej artykułów tego autora tutaj.

Źródło/foto: Onet.pl Piotr Nowak, Marian Zubrzycki / PAP.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie