Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nowa strategia Kremla: zamachowcy-samobójcy w arsenale Rosji

Według doniesień think tanku Robert Lansing Institute, europejskie służby wywiadowcze wznawiają alarm – Rosja może wprowadzać nową strategię działań dywersyjnych, angażując zamachowców-samobójców do ataków na starym kontynencie. Pierwsze niepokojące sygnały o tej taktyce pojawiły się w Ukrainie, gdzie miały miejsce dwa zamachy, przeprowadzone najprawdopodobniej przez osoby zwerbowane przez rosyjskie agencje wywiadowcze.

Zamachy w Ukrainie

17 lutego 2025 roku w Kamieńcu Podolskim doszło do eksplozji paczki dostarczonej do wojskowego centrum rekrutacyjnego, zabijając kuriera i raniąc osiem osób. Śledztwo wykazało, że materiał wybuchowy pochodził z rosyjskiej skrytki, a jego sprawca nie był związany z żadnymi strukturami wojskowymi. Zaledwie kilka dni wcześniej w Mikołajowie zrealizowano podobny atak, w którym zamachowiec zdetonował ładunek samobójczy.

Nowe Metody Działania

Ukraiński wywiad ustalił, że oba zamachy były koordynowane przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). To wyraźna zmiana w podejściu rosyjskich służb, które wcześniej stosowały głównie metody wojskowego wywiadu (GRU). Ta ewolucja może sugerować nową strategię Moskwy w zakresie destabilizacji – wykorzystanie lokalnych agentów, osób łatwych do manipulacji i migrantów szantażowanych do przeprowadzania ataków.

Niebezpieczeństwo dla Europy

Eksperci z Robert Lansing Institute sygnalizują, że ten niepokojący trend może rozprzestrzenić się poza Ukrainę. Istnieją obawy, że Rosja ma zamiar realizować podobne zamachy w Europie, angażując do tego migrantów oraz agentów infiltrowanych w zachodnie społeczeństwa. Zachodnie wywiady dysponują informacjami o nowej jednostce operacyjnej w strukturach rosyjskiego wywiadu wojskowego – Departamencie Zadań Specjalnych (SSD), którego celem są sabotaż, zamachy oraz operacje wywiadowcze w Unii Europejskiej i Ameryce Północnej.

Reakcje Służb Bezpieczeństwa

W obliczu tych niepokojących informacji służby bezpieczeństwa w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Polsce intensyfikują analizy zagrożeń. Rosja od lat wykorzystywała metody szantażu, zmuszając migrantów, zwłaszcza z Czeczenii, do współpracy. Teraz Robert Lansing Institute ostrzega przed możliwością powtórzenia się tego scenariusza, z użyciem terroru samobójczego jako narzędzia wojny hybrydowej.

W świecie, gdzie napięcia międzynarodowe rosną, a terroryzm staje się coraz bardziej wyrafinowany, Europa powinna stawić czoła nowym wyzwaniom. Czy jest gotowa na obronę przed tak subtelnymi i brutalnymi metodami destabilizacji w wykonaniu Moskwy? Zaledwie czas pokaże, jak skuteczne będą ich reaktywne strategie w obliczu tej nowej, niebezpiecznej rzeczywistości.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie