Norwegia postanowiła przywrócić obowiązek budowy schronów przeciwbombowych w nowych budynkach, co ogłoszono w piątek. Decyzja rządu jest odpowiedzią na rosnące obawy związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Minister bezpieczeństwa publicznego, Emilie Enger Mehl, podkreśliła, że istotne jest, aby chronić ludność cywilną na wypadek najgorszego scenariusza.
Odbudowa schronów na fali niepokoju
Norweskie władze zamierzają ponownie wprowadzić przepisy wymagające budowy schronów obronnych przy nowych inwestycjach. W przeszłości, przed 1998 rokiem, takie regulacje już obowiązywały. Jednak po tamtej dacie prawo zostało zmienione i zaniechano dalej nakładania tego obowiązku na inwestorów.
Obawy w Norwegii, zwłaszcza w regionach graniczących z Rosją, narastają w związku z agresywną polityką Kremla. W kontekście konfliktu, który trwa już niemal trzy lata, minister Mehl stwierdziła, że niepewność i zagrożenia są obecnie coraz bardziej widoczne.
Nowe regulacje na czas kryzysu
Emilie Enger Mehl podkreśliła w rozmowie z NRK, że schrony mogą stać się niezbędnym narzędziem ochrony ludności przed atakami zbrojnymi. Po 1998 roku Norwegia nie zbudowała żadnych nowych obiektów obronnych. Teraz jednak, w ramach nowych przepisów, każda inwestycja o powierzchni przekraczającej 1000 mkw. będzie zobowiązana do wyposażenia w schron przeciwbombowy.
Władze zapowiadają dwa typy schronów — chroniące przed działaniem broni chemicznej i promieniotwórczej oraz dedykowane obronie przed konwencjonalnymi atakami. Te drugie mają być lokalizowane na stacjach metra i w garażach.
Raport o gotowości
Proponowane regulacje znajdą się w raporcie dotyczącym narodowej gotowości, który zawiera ponad 100 zaleceń mających na celu wzmocnienie obronności Norwegii. Zgodnie z założeniami, mają one odnosić się nie tylko do możliwości konfliktu zbrojnego, ale także do sytuacji kryzysowych, takich jak ekstremalne warunki atmosferyczne czy pandemie.
W obliczu rosnących zagrożeń, Norwegowie muszą być świadomi, że zapewnienie bezpieczeństwa wymaga myślenia wyprzedzającego i działania w kierunku realnych zabezpieczeń.
Źródło/foto: Polsat News