W lesie w pobliżu Warszawy natrafiono na niecodzienne 'wysypisko’ świeżych bułek. Po tym, jak jedna z internautek opublikowała zdjęcie w mediach społecznościowych, temat wywołał burzliwą dyskusję. Sprawą zajęły się zarówno Nadleśnictwo Jabłonna, jak i straż leśna. Pracownicy leśnictwa przypominają, że zaśmiecanie lasów to nie tylko łamanie prawa, ale także poważne zagrożenie dla dzikiej fauny.
Co się wydarzyło?
W niedzielę w grupie „Nieporęt – forum mieszkańców gminy” opublikowano zdjęcie sterty połówek bułek rozrzuconych w lesie między Nieporętem a Kątami Węgierskimi. Autorka postu, pani Monika, postanowiła poruszyć ten temat, podejrzewając, że za tak haniebnym czynom nie stoi pojedyncza osoba. Po krótkim czasie zamieściła kolejne zdjęcie, które pokazywało, że część wyrzuconego pieczywa jest przykryta liśćmi. „Najprawdopodobniej sprawca próbuje zamaskować swoje ślady” – napisała internautka.
Reakcja społeczności
Odkrycie to poruszyło mieszkańców, którzy przypomnieli, że to nie pierwszy przypadek, gdy ktoś lekceważy przyrodę. Jedna z użytkowniczek zaznaczyła, że po wcześniejszym incydencie pieczywo zgniło, a właściciel terenu musiał samodzielnie posprzątać bałagan.
Stanowisko Nadleśnictwa
Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Jabłonna, Paweł Tomaszewski, potwierdził dla portalu o2.pl, że obecnie ustalają, czy miejsce incydentu należy do nadleśnictwa, czy jest terenem prywatnym. Jeśli po weryfikacji okaże się, że to teren leśny, sprawą zajmie się straż leśna.
Surowe kary za zaśmiecanie
Tomaszewski zauważył, że podobne sytuacje zdarzają się dość często. Z reguły to pracownicy Nadleśnictwa muszą sprzątać powstałe śmietniska. W przypadku przyłapania na gorącym uczynku sprawca może liczyć się z grzywną wynoszącą 500 zł. W kontekście sytuacji opisanej przez panią Monikę, konsekwencje mogą być poważniejsze, bowiem sprawa może zakończyć się w sądzie, co mogłoby skutkować karą finansową sięgającą nawet 5 tys. zł.
Czemu to wszystko jest szkodliwe?
Warto zwrócić uwagę, że wyrzucanie śmieci w lesie to nie tylko naruszenie estetyki, ale także ogromne zagrożenie dla zwierząt. Spleśniałe pieczywo staje się dla nich niebezpiecznym pokarmem, zwłaszcza dla dzików, które mogą ponieść z tego powodu śmiertelną szkodę.
Źródło/foto: Polsat News