Naukowcy z Lizbony dokonali niezwykłego odkrycia, lokalizując 250 wraków statków przemycających skarby u wybrzeży Portugalii. Najstarsze z tych jednostek datuje się na XVI wiek, a wśród ich ładunków znajduje się aż 22 tony złota i srebra. Alexandre Monteiro, jeden z badaczy zaangażowanych w ten projekt, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z nurkowaniem i identyfikowaniem wraków.
Badania nad wrakami statków
Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Nowy w Lizbonie ujawniły, że w wodach otaczających Portugalię znajdują się liczne zatopione jednostki. Miejsca, w których zatonęły okręty, ustalono na podstawie analiz historycznych dokumentów oraz relacji świadków tamtych czasów.
W badaniach uwzględniono bazę danych obejmującą 8620 wraków, z czego 7500 znajdowało się w okolicach Portugalii kontynentalnej, 1000 w rejonie Azorów, a 120 u brzegów Madery.
Informacje o zidentyfikowanych wrakach
Wśród zidentyfikowanych jednostek jest hiszpański statek Nuestra Senora del Rosario, zbudowany w 1589 roku, który uległ zatonięciu w pobliżu portugalskiej miejscowości Troia, przewożąc olbrzymią ilość złota i srebra. Monteiro wskazał na trudności związane z dotarciem do tych skarbów, które przez wieki zostały przykryte piaskiem na morskim dnie.
Monteiro osobiście potwierdził lokalizację części wraków podczas swoich nurkowań, co otwiera nowe możliwości badań nad zatopionymi historiami i skarbami Portugalii. To niezwykłe przedsięwzięcie może dostarczyć cennych informacji o przeszłości nie tylko regionu, ale i całego morskiego handlu XV i XVI wieku.
Źródło/foto: Interia