Dzisiaj jest 14 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niezwykła sytuacja w Sejmie – wyjątkowe wydarzenie już w najbliższy poniedziałek

W poniedziałek, 2 grudnia, sejmowa komisja do spraw Pegasusa ma w planach przesłuchanie byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, profesora Piotra Pogonowskiego. Mężczyzna, który dotychczas nie stawił się na trzech posiedzeniach komisji, zostanie na nie przymusowo doprowadzony przez policję. Po tym wydarzeniu może nastąpić ważny moment w historii polskiego parlamentu, polegający na przekazaniu świadka w ręce Straży Marszałkowskiej.

ISTOTNE INFORMACJE O PEGASUSIE

Pogonowski dysponuje kluczowymi informacjami na temat działania Pegasusa. 20 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek komisji o przymusowe doprowadzenie byłego szefa ABW, co potwierdziła przewodnicząca komisji, Magdalena Sroka z PSL-TD.

KONTROWERSJE WOKÓŁ KOMISJI

Piotr Pogonowski, polski prawnik, urzędnik państwowy oraz nauczyciel akademicki, odrzuca legalność działań komisji, odwołując się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Twierdzi, że „Komisja nie może funkcjonować w oparciu o dotychczasową uchwałę Sejmu o jej powołaniu. Orzeczenia TK są wiążące dla sądów, innych podmiotów i obywateli, co implikuje obowiązek podporządkowania się ich skutkom. Każde inne działanie, w tym wezwania świadków czy składanie wniosków o ukaranie, jest rażącym naruszeniem prawa, w tym Konstytucji”.

ROLA POLICJI I STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

Obowiązek doprowadzenia Pogonowskiego do Sejmu spoczywa na policji, która następnie przekaże go w ręce funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. Jak ujawnił jeden z członków komisji, „to pierwszy taki przypadek w historii polskiego Sejmu”. Sytuacja staje się więc nie tylko precedensowa, ale także stawia pytania o granice i legalność działań parlamentu w obliczu sprzeciwu ze strony przesłuchiwanego.

Mamy do czynienia z ciekawym zwrotem akcji w polskiej polityce, który – w zależności od rozwoju wydarzeń – może przynieść różnorodne konsekwencje na wielu poziomach.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie