W Zatorze, niewielkiej gminie w powiecie oświęcimskim, doszło do incydentu, który nie tylko skłania do refleksji, ale również podnosi ciśnienie. Policjanci z lokalnego komisariatu przejęli 48-letnią kobietę, wyrwaną z objęć alkoholu, która postanowiła kierować samochodem po spożyciu. Cóż, nie każdy dzień w pracy mundurowych bywa aż tak nieprzewidywalny!
PIJANA KIEROWCA NA ZAKUPACH
Cała sytuacja miała miejsce we wtorek, 10 września, gdy wspomniana kobieta wybrała się do sklepu po „kolejną porcję szczęścia” w postaci alkoholu. O godzinie 21, racząc się promilami, wkrótce zdołała zapragnąć więcej. Na szczęście, ekspedientki, zamiast umożliwić jej zakup, zachowały zimną krew i odmówiły sprzedaży. Może w instynkcie urzędniczym pozostał im odruch zabezpieczający – nie można dopuścić, by pijany kierowca wsiadł za kółko!
INTERWENCJA I KARA
W międzyczasie sprzedawczynie usłyszały od innych klientów, że ta „cudowna” pani przyjechała do sklepu samochodem marki Renault. Natychmiast odebrały jej kluczyki, nie czekając na rozwój sytuacji, i zadzwoniły po policję. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, okazało się, że 48-latka miała we krwi 1,8 promila alkoholu. Koszmar na drodze zażegnany! Radość jednych, smutek drugich – sukcesem okazało się uratowanie potencjalnych ofiar na drodze.
Prawda jest taka, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może kosztować aż trzy lata więzienia oraz minimum trzyletni zakaz kierowania. Można by powiedzieć, że za taką nieodpowiedzialność kara powinna być bardziej dotkliwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kierowca, którego badanie wykaże przynajmniej 1,5 promila, może pożegnać się ze swoim samochodem. Długa kolejka do stracenia samochodów…
PRAWDZIWE BOHATERKI
Ekspedientki oraz świadek incydentu zasługują na ogromne podziękowania za właściwe działanie. Ich czujność uchroniła wielu przed katastrofą. Dlatego warto pamiętać, że każdy powinien reagować, gdy na drodze bądź parkingu dostrzeże nieracjonalne zachowanie drugiego kierowcy. Nie bójmy się dzwonić na numer alarmowy 112; każde zgłoszenie ma znaczenie. W trakcie wizyty u operatora powinniśmy podać jak najwięcej informacji – miejscowość, ulica, kierunek jazdy, a także marka i kolor pojazdu oraz, jeśli to możliwe, numer rejestracyjny.
Najważniejsze jednak, aby w takich sytuacjach pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Zatrzymanie sprawcy przestępstwa nie warto podejmować za wszelką cenę. Bezmyślność pijanego kierowcy jest wystarczającym powodem, aby to przestanie, zanim dojdzie do tragedii.
Źródło: Polska Policja