Media zachodnie oraz arabskie doniosły o nagłych problemach zdrowotnych byłego prezydenta Syrii, Baszara al-Asada. Z nieoficjalnych informacji wynika, że obalony dyktator, który schronił się w Moskwie, miał być ofiarą trucizny. Obecnie jego stan zdrowia jest stabilny, jednak żona Al-Asada, Asma, również zmaga się z trudnościami zdrowotnymi.
INFORMACJE O ZDROWIU AL-ASADA
Doniesienia o stanie zdrowia al-Asada pochodzą z jednego z rosyjskich kanałów w mediach społecznościowych, General SVR, prowadzonego przez byłego generała rosyjskiego wywiadu. Ten niejednokrotnie ujawniał aktualności dotyczące wydarzeń na Kremlu, a jego relacje często okazywały się rzetelne. Według General SVR, „istnieją wszelkie przesłanki sugerujące, że na byłego prezydenta Syrii dokonano zamachu”.
29 grudnia, Al-Asad miał problemy z oddychaniem i zwołał pomoc medyczną. Wkrótce po tym zaczął odczuwać silny kaszel i trudności w przełykaniu. Zgłoszono również ból głowy i brzucha, a przed przybyciem lekarzy jego stan nagle się pogorszył.
Władze rosyjskie, poinformowane o problemach zdrowotnych Al-Asada, odmówiły transportu do szpitala i zaleciły leczenie w domu. Z informacji wynika, że jego stan zdrowia poprawił się, a Al-Asad czuje się „normalnie”. Niezależnie od tego, General SVR donosi o wykryciu substancji toksycznych w organizmie byłego prezydenta, a prowadzone śledztwo wciąż nie wyjaśniło, jak doszło do narażenia na truciznę.
PROBLEMY ZDROWOTNE RODZINY AL-ASADA
Nie tylko Baszar al-Asad boryka się z problemami zdrowotnymi. Brytyjski „The Telegraph” donosi, że stan zdrowia Asmy al-Asad, która zmaga się z ostrą białaczką szpikową, pogorszył się po ich ucieczce do Moskwy. Źródła mówią o dramatycznym stanie jej zdrowia, wskazując, że nie może przebywać z innymi osobami ze względu na swoje schorzenie. Wcześniej Asma walczyła z rakiem piersi, z którym pokonała w 2019 roku.
UCIEKAJĄCY DYKTATOR
Również na początku grudnia syryjscy rebelianci z islamistycznej grupy Hajat Tahrir asz-Szam ogłosili zdobycie Damaszku, co oznaczało koniec rządów al-Asada, które trwały pięćdziesiąt lat. On sam rządził Syrią przez 24 lata, a następnie uciekł do Moskwy, gdzie zyskał azyl polityczny, decyzję o którym podjął osobiście Władimir Putin.
Źródło/foto: Interia