Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Niemieckie partie uwzględniają Polskę w swoich programach wyborczych

Przyszły kanclerz Niemiec, Friedrich Merz, wyraża pozytywne opinie na temat Polski, podczas gdy partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) odrzuca żądania reparacji, które kraj ten wysuwa. Zespół Deutsche Welle analizuje podejście niemieckich partii do Polski w kontekście nadchodzących wyborów.

Kampania wyborcza w Niemczech

Kampania przed wyborami do Bundestagu zbliża się do końca. W niedzielę ponad 59 milionów Niemców zdecyduje o przyszłym rządzie na cztery lata. Obecnie najwięcej głosów w sondażach zdobywa chadecja, czyli Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) oraz jej bawarska siostra, Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU), które mogą liczyć na około 30 procent poparcia. Friedrich Merz, lider CDU, ma realne szanse na objęcie funkcji kanclerza.

Relacje z Polską w programie CDU/CSU

W programie wyborczym CDU/CSU Polska jest wspomniana pięć razy, co wyróżnia tę partię wśród innych. Merz podkreśla znaczenie naprawy relacji z Polską oraz Francją jako kluczowych elementów swojej polityki zagranicznej. Program chadecji odnosi się do współpracy w kwestii Ukrainy oraz między Berlinem, Paryżem a Warszawą w ramach Trójkąta Weimarskiego, wskazując na ścisłą koordynację w obszarach polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa.

Ważnym punktem programu są także plany dotyczące rozwoju infrastruktury, w tym połączeń kolejowych z Polską, co jest postrzegane jako konkretne zamiary, a nie jedynie ogólne slogany.

Inicjatywy innych partii

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) również akcentuje współpracę w Trójkącie Weimarskim, a partia Zielonych proponuje realizację centrum dokumentacji II wojny światowej oraz Domu Polsko-Niemieckiego. Wolna Partia Demokratyczna (FDP) zadeklarowała chęć rozwijania współpracy w rozszerzonych formatach. Wszystkie te ruchy mogą pozytywnie wpłynąć na relacje polsko-niemieckie.

Negatywne aspekty w programach wyborczych

Niektóre partie jednak pomijają sprawy polskie w swoich programach. Lewica oraz populistyczny Sojusz Sahry Wagenknecht nic nie wspominają o Polsce, a AfD koncentruje się na odrzuceniu żądań reparacji. W ich programie pojawia się również koncepcja reemigracji, niemniej nie dotyczy ona Polaków jako obywateli Unii Europejskiej.

Znaczenie gospodarki i migracji

W ostatnich tygodniach kampania koncentruje się głównie na gospodarce i polityce migracyjnej. Z punktu widzenia relacji polsko-niemieckich, te kwestie są istotne, szczególnie w kontekście Polaków pracujących w Niemczech.

Jeśli Friedrich Merz dojdzie do władzy, można spodziewać się, że relacje z Polską ulegną poprawie, mimo że nie będzie to proces natychmiastowy. Merz zadeklarował chęć szybkiej wizyty w Polsce i podpisania nowego traktatu o przyjaźni. Kluczowe dla przyszłości będzie również to, jaką koalicję stworzy chadecja i na ile jego plany zostaną wsparte przez partnerów politycznych.

Jak zauważa dr Agnieszka Łada-Konefał z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, chociaż pojawią się nowe możliwości w relacjach polsko-niemieckich, to nie brakuje też wyzwań, zwłaszcza w kontekście polityki migracyjnej i bezpieczeństwa granic.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie