Niemcy rozważają deportację nielegalnych migrantów do Rwandy, co ma na celu ograniczenie ich napływu do kraju. Inicjatywa ta jest wynikiem tragicznych wydarzeń w Solingen, gdzie doszło do ataku nożownika, w wyniku którego zginęły trzy osoby, a cztery zostały ciężko ranne.
PROPOZYCJA DEPORTACJI DO RWANDY
Joachim Stamp, specjalny przedstawiciel niemieckiego rządu ds. porozumień migracyjnych, zasugerował, że migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granice Unii Europejskiej z Białorusią, można by deportować do Rwandy. Wyraził to jednak jako polityk FDP, a nie w ramach oficjalnych działań rządowych, jak zauważył portal „Welt”.
MOŻLIWOŚCI AZYLOWE W RWANDZIE
Unijny komisarz podkreślił, że UE może wykorzystać wcześniej zaplanowane możliwości azylowe w Rwandzie. Pomysł ten nawiązuje do brytyjskiego planu z 2022 roku, który został jednak odrzucony przez nowy rząd w Wielkiej Brytanii. Stamp wskazał, że decyzje dotyczące deportacji migrantsów do Rwandy byłyby podejmowane pod patronatem agencji ONZ ds. uchodźców (UNHCR), co stanowi różnicę w porównaniu do pierwotnych planów Londynu.
REAKCJA NA WOJNĘ HYBRYDOWĄ
Stamp dostrzega swoją koncepcję jako formę przeciwdziałania „wojnie hybrydowej” ze strony Rosji i Białorusi, które, według niego, świadomie kierują migrantów w stronę Unii Europejskiej. „Chcemy, by propaganda Putina i Łukaszenki nie przyciągała więcej Irakijczyków, Syryjczyków czy Afgańczyków” – ocenił polityk.
POTRZEBA ZMIAN PRAWNYCH
W kontekście realizacji tego planu Stamp podkreślił, że konieczne będą zmiany prawne. Obecne przepisy pozwalają na deportację do bezpiecznych krajów trzecich jedynie osób, które mają tam powiązania rodzinne, co jego zdaniem powinno zostać zniesione.
ACTION DEPORTACYJNE DO AFGANISTANU
W ostatnim czasie Niemcy wznowiły deportacje osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, do Afganistanu. O pierwszym locie poinformowała minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, zaznaczając, że deportowano 28 przestępców. Każdy z deportowanych otrzymał jednocześnie tysiąc euro a na pokładzie samolotu obecny był lekarz. „Der Spiegel” zwraca uwagę, że ta akcja jest efektem zaostrzenia polityki azylowej w Niemczech po ataku w Solingen.
ATAK W SOLINGEN I JEGO KONSEKWENCJE
Do tragicznego incydentu w Solingen doszło 23 sierpnia podczas festynu, gdzie zginęły trzy osoby, a cztery inne zostały ciężko ranne. W wyniku dochodzenia zatrzymano zarówno 15-letniego sprawcę, jak i 26-letniego syryjskiego obywatela, co w znacznym stopniu wpłynęło na zaostrzenie podejścia Niemiec do kwestii migracji.
Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia