Dzisiaj jest 28 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Niemiecka delegacja w Oświęcimiu: wysoki poziom przedstawicieli i ich cele

Prezydent Frank-Walter Steinmeier, kanclerz Olaf Scholz oraz niemal wszyscy czołowi przedstawiciele niemieckiej polityki wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu, donosi „Sueddeutsche Zeitung”. Ostatnia tak wysoka delegacja niemiecka miała miejsce podczas pogrzebu papieża Benedykta XVI. Ze względów bezpieczeństwa, niemieccy politycy przylecą do Polski dwoma samolotami.

Kampania wyborcza nabiera tempa

W przededniu lutowych wyborów do Bundestagu, napięcia między partiami narastają, a nawet kanclerz Scholz, znany ze swojego zrównoważonego podejścia, nie szczędzi ostrych słów. Ostatnio oskarżył konkurencję o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat pomocy dla Ukrainy, która stawia czoła rosyjskiej agresji.

Uroczystość pełna zgody i jedności

Pomimo wzrastających napięć, w najbliższą środę podczas uroczystości w Bundestagu z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu będzie miała miejsce chwila jedności i zgody, co jest niezbędnym elementem tej rocznicy, jak zauważa Robert Rossmann w „SZ”.

W poniedziałek, dwa dni przed uroczystościami, do Polski uda się szczególnie znacząca delegacja niemiecka. Ostatni raz tak wysoka ranga przedstawicieli niemieckiego rządu spotkała się na pogrzebie Benedykta XVI w styczniu 2023 roku. Ze względów bezpieczeństwa kanclerz Scholz i prezydent Steinmeier polecą oddzielnymi samolotami.

Wysokiej rangi delegacja

Kanclerz Scholz wyruszy własnym samolotem i przed południem ma spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, zanim uda się do Oświęcimia. Prezydent Steinmeier na swoim pokładzie zabierze wicekanclerza Roberta Habecka. W pierwotnych planach miał również lecieć szef CDU, Friedrich Merz, lecz ze względu na konflikt terminów zrezygnował z udziału, a jego miejsce zajmie Karin Prien.

W samolocie prezydenckim polecą także przewodnicząca Bundesratu Anke Rehlinger oraz minister finansów Joerg Kukies, a wiceprzewodnicząca Bundestagu Petra Pae z Lewicy weźmie udział w uroczystościach. Wizyta ta jest postrzegana jako „demonstracja ponadpartyjnego konsensusu”, jak podkreśla „Sueddeutsche Zeitung”.

Jak zaznacza gazeta, najważniejszymi gośćmi nie będą politycy, lecz dwaj ocaleni: Christian Pfeil i Pavel Taussig, co wyraźnie podkreśla wagę i znaczenie tej rocznicy.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie