Prezydent Frank-Walter Steinmeier oraz kanclerz Olaf Scholz, a także niemal wszyscy czołowi niemieccy politycy, wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, jak informuje dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Po raz ostatni delegacja o tak wysokiej randze miała okazję uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI. Ze względów bezpieczeństwa niemieccy przedstawiciele przylecą do Polski dwoma samolotami.
OSTRA KAMPANIA PRZED WYBORAMI
Kampania przed lutowymi wyborami do Bundestagu wkracza w kluczowy moment, co prowadzi do zaostrzenia sporów między partiami. Nawet kanclerz Scholz, który dotychczas zachowywał spokój, nie unika ostrych wypowiedzi. Niedawno oskarżył rywalizujące partie o szerzenie nieprawdziwych informacji na temat wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.
DEMONSTRACJA JEDNOŚCI W BUNDESTAGU
Pomimo napięć politycznych, w najbliższą środę, podczas uroczystości w Bundestagu z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przewiduje się chwilę jedności i porozumienia. Jak zauważa Robert Rossmann w „Sueddeutsche Zeitung”, jest to minimum, którego należy oczekiwać w kontekście tej istotnej rocznicy.
DELEGACJA DO POLSKI
Dwa dni przed wspomnianymi obchodami, w poniedziałek, do Polski wyruszy wybitna niemiecka delegacja. Ostatni raz delegacja tej rangi brała udział w ceremoniach związanych z pogrzebem papieża Benedykta XVI w styczniu 2023 roku. Kanclerz Scholz korzysta z własnego samolotu i przed południem planuje spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie uda się do Auschwitz. Prezydent Steinmeier zabierze na pokład swojego samolotu wicekanclerza Roberta Habecka z partii Zieloni. Ostatecznie zamiast szefa CDU, kandydat na kanclerza Friedrich Merz, który ze względu na kolizję terminów musiał zrezygnować, dołączy do nich wiceszefowa CDU, Karin Prien.
W samolocie prezydenckim będą również podróżować przewodnicząca Bundesratu Anke Rehlinger oraz minister finansów Joerg Kukies. Ponadto, w uroczystościach weźmie udział wiceprzewodnicząca Bundestagu Petra Pae z Lewicy. Ta wizyta jest postrzegana jako demonstracja ponadpartyjnego konsensusu, jak ocenia „Sueddeutsche Zeitung”.
OCALENI JAKO GŁÓWNE POSTACIE
Jak zaznacza gazeta, głównymi gośćmi obchodów nie będą politycy, a dwóch ocalałych z Holokaustu – Christian Pfeil i Pavel Taussig. W ich obecności rocznicowe wydarzenia nabiorą szczególnego znaczenia, przypominając o tragedii, która miała miejsce, oraz sile ludzkiego ducha w obliczu niewyobrażalnych cierpień.
Źródło/foto: Interia