Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niemieccy politycy wzywają Ursulę von der Leyen do działania wobec Polski

Niemcy intensyfikują walkę z nielegalną migracją. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), partia Ursuli von der Leyen, wywiera presję na Komisję Europejską, domagając się finansowania ogrodzeń na wschodniej granicy Polski oraz na granicy Grecji z Turcją. Dotychczas KE sprzeciwiała się refundacji takich inwestycji, jednak zyskująca na znaczeniu CDU, która prowadzi w niemieckich sondażach, ma coraz większy wpływ na te decyzje.

W Niemczech liczba migrantów osiągnęła najwyższy poziom od II wojny światowej. Z danych centralnego rejestru cudzoziemców wynika, że na koniec pierwszej połowy bieżącego roku w kraju przebywało około 3,48 mln uchodźców i osób ubiegających się o azyl, co zostało potwierdzone przez „Neue Osnabruecker Zeitung” w połowie września.

Polityczna Reakcja na Ataki

Po ataku z użyciem noża, do którego doszło w Solingen na początku września, temat polityki migracyjnej znów wzbudził emocje w Niemczech. W obliczu tego incydentu rząd niemiecki zaproponował zaostrzenie przepisów migracyjnych oraz wprowadził tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych. Jednakże według opozycyjnej partii chadeckiej, te działania są niewystarczające.

W Berlina wdrożono także nowe środki, mające na celu deportację imigrantów do krajów, w których dokonano ich początkowej rejestracji w UE. Zazwyczaj są to państwa sąsiadujące z krajami spoza Unii, jak Grecja, która niedawno zwróciła się do Komisji Europejskiej o środki na budowę ogrodzenia na granicy z Turcją.

Opozycja Naciska na Komisję Europejską

Komisja Europejska twierdzi, że to kraje członkowskie UE powinny dbać o swoje granice. CDU jako główna partia opozycyjna w Niemczech stanowczo się z tym sprzeciwia. Politycy CDU wezwali KE, a zwłaszcza jej przewodniczącą, Ursulę von der Leyen, do większej pomocy dla państw przy zewnętrznych granicach Unii.

Alexander Throm, odpowiedzialny w CDU za sprawy wewnętrzne, w rozmowie z EURACTIV.de podkreśla, iż oczekuje, że rząd federalny i Komisja Europejska nie zignorują potrzeb krajów takich jak Polska i Grecja, leżących przy granicach Unii.

Kontekst Polityczny i Wsparcie dla Polski

W związku z sytuacją na granicy z Białorusią polski rząd już podczas czerwcowego szczytu Rady Europejskiej apelował o wsparcie finansowe dla wzmocnienia ogrodzeń granicznych, otrzymując wsparcie od krajów bałtyckich.

Kanclerz Olaf Scholz wyraził jednak opinię, że finansowanie ochrony granic przez UE mogłoby być postrzegane jako wsparcie dla projektów obronnych, na co Niemcy zdecydowanie się nie zgadzają.

CDU zwiększa jednak swoją presję na Komisję Europejską, a jej rosnąca siła w Niemczech bez wątpienia przyczynia się do tej sytuacji, co zauważa EURACTIV. Partia prowadzi w sondażach, a jej lider, Friedrich Merz, jawi się jako główny kandydat na przyszłego kanclerza Niemiec w nadchodzących wyborach.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie