Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niemcy rozważają wysłanie wojsk pokojowych do Ukrainy – co to oznacza dla regionu?

W przypadku wynegocjowania zawieszenia broni pomiędzy Rosją a Ukrainą, niemieckie siły zbrojne mogłyby odegrać istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w zdemilitaryzowanej strefie na Ukrainie. Takie słowa wypowiedział minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, w rozmowie z przedstawicielem mediów.

Możliwe Rozmieszczenie Wojsk Niemieckich

W trakcie wywiadu dla „Süddeutsche Zeitung” minister Pistorius odniósł się do ewentualnego rozmieszczenia niemieckich oddziałów w strefie buforowej między Ukrainą a Rosją, zaznaczając, że temat ten będzie omawiany w odpowiednim czasie. „Jako największy partner NATO w Europie mamy obowiązek podjąć odpowiedzialność i odegrać aktywną rolę w tej kwestii” – podkreślił.

Bezpieczeństwo Ukrainy i Plany na Przyszłość

Pistorius zwrócił uwagę na znaczenie stworzenia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla Ukrainy, aby nie dopuścić do kolejnego ataku ze strony Rosji. Minister zamierza wkrótce udać się do Stanów Zjednoczonych, aby spotkać się z administracją prezydenta Donalda Trumpa.

W grudniu ubiegłego roku Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, informował, że na spotkaniach w Brukseli omawiano koncepcję utworzenia misji pokojowej w jego kraju. Taka inicjatywa mogłaby stanowić jedno z zapewnień bezpieczeństwa przed ewentualnymi dalszymi zagrożeniami ze strony Rosji. Zełenski zauważył, że dostrzega „pozytywne sygnały” wśród niektórych europejskich przywódców, które mogą sprzyjać realizacji tego planu.

Stanowisko Polski i Brytyjskie Ambicje

W ostatnim czasie brytyjski premier Keir Starmer oświadczył, że Londyn jest gotowy do aktywnego udziału w ewentualnych działaniach pokojowych na Ukrainie, chociaż obecnie nie przewiduje takiej możliwości. Natomiast polski minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz, wykluczył wysłanie polskich sił pokojowych do Ukrainy po zakończeniu konfliktu, podkreślając konieczność lepszego podziału obciążeń w ramach NATO.

Kryzys Polityczny w Niemczech i Przyszłość Koalicji

W Niemczech kryzys polityczny doprowadził do rozpadu koalicji SPD-Zieloni-FDP oraz przegłosowania wotum nieufności dla rządu federalnego Olafa Scholza. W wyniku tego rozwiązanego Bundestagu, przyspieszone wybory parlamentarne zaplanowano na 23 lutego. Według najnowszych sondaży na prowadzeniu znajdują się chadecy z CDU/CSU (około 31 proc.) pod przewodnictwem Friedricha Merza, który ma największe szanse na objęcie funkcji kanclerza. Skrajnie prawicowa AfD plasuje się na drugim miejscu, a socjaldemokraci z SPD zamykają podium z poparciem sięgającym około 16 proc.

Źródło/foto: Polsat News

AP Photo/Gregor Fischer
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie