Roderich Kiesewetter, polityk CDU i były pułkownik Bundeswehry, wyraził przekonanie, że niemieckie wojska powinny zaangażować się w Ukrainie po zakończeniu wojny. Jego zdaniem, realizacja tego zadania wymaga odpowiedniego momentu i solidnego wyposażenia armii. Kiesewetter zauważył, że utrzymanie pokoju w Ukrainie, oparte na „transatlantyckiej architekturze”, jest jak najbardziej możliwe i realne.
NIEMCY MUSZĄ ZAINWESTOWAĆ W BEZPIECZEŃSTWO
W ocenie Kiesewettera, nie ma alternatywy dla obecności niemieckich żołnierzy w Ukrainie po ustaniu działań wojennych. Niemcy, jako najpotężniejsza gospodarka w Europie, powinny być gotowe do wniesienia istotnego wkładu w europejskie bezpieczeństwo. „Powinnyśmy zaangażować się w Ukrainie w odpowiednim czasie, z dobrze wyposażonymi siłami” – stwierdził, podkreślając konieczność współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO.
POKÓJ W UKRAINIE – REALISTYCZNY SCENARIUSZ
Kiesewetter dodał, że w obecnej sytuacji, z ograniczonymi zasobami, skuteczne mogą okazać się międzynarodowe siły pokojowe, które przyczynią się do stabilizacji regionu. „Planowanie utrzymania pokoju w Ukrainie w ramach europejskiej i transatlantyckiej architektury bezpieczeństwa, w tym NATO, jest kluczowe” – wyjaśnił.
SONDAŻE I OPINIE PUBLICZNE
Według badania przeprowadzonego przez instytut Yougov, większość Niemców, bo aż 56 proc., poparłaby rozmieszczenie międzynarodowych sił pokojowych w Ukrainie w sytuacji zawarcia rozejmu. Z tego samego badania wynika jednak, że tylko 23 proc. opowiada się za udziałem niemieckich żołnierzy, a 33 proc. jest przeciwko ich obecności.
POLITYCZNE ZMIANY W NIEMCZECH
CDU, partia, z której pochodzi Kiesewetter, ma szansę na odzyskanie władzy w nadchodzących wyborach, szczególnie po ostatnich zawirowaniach związanych z rozpadą koalicji rządowej. Po braku wotum zaufania dla rządu Olafa Scholza, 23 lutego wyznaczono jako dzień przedterminowych wyborów. Sondaże sugerują, że ugrupowania chadeckie cieszą się rosnącym poparciem, a tylko 7 proc. Niemców wierzy w wygraną SPD.
W tej napiętej atmosferze politycznej każdy głos dotyczący przyszłości Ukrainy i bezpieczeństwa w Europie ma szczególne znaczenie. Jakikolwiek rozwój sytuacji w Niemczech i ich zaangażowanie w kryzys ukraiński mogą istotnie wpłynąć na kształt przyszłej polityki europejskiej.
Źródło/foto: Polsat News