W 1527 roku, podczas polowania w podkrakowskich Niepołomicach, miało miejsce tragiczne wydarzenie, które na zawsze zmieniło losy polskiej monarchii. Królowa Bona Sforza, będąc w zaawansowanej ciąży, uległa wypadkowi. To nieszczęście doprowadziło do przedwczesnego narodzenia syna, Wojciecha Olbrachta, który niestety zmarł w tym samym dniu. Gdyby nie ten pechowy dzień, na polskim tronie mógłby zasiąść Zygmunt August, który wówczas nie miał nawet dziesięciu lat.
Tragiczny Wypadek Królowej
Bona Sforza przybyła do Niepołomic w piątym miesiącu ciąży, a na zaaranżowane polowanie sprowadzono z Litwy niedźwiedzia. Scenariusz tragiczny — zwierzę spłoszyło konia królowej, co doprowadziło do jej upadku. Choć sama przeżyła, nowonarodzone dziecko nie miało szans na przetrwanie. Ten nieszczęśliwy incydent miał głębsze konsekwencje niż tylko osobisty dramat; wywołał niepokój wśród Jagiellonów o przyszłość męskiej linii dynastii. Zygmunt Stary dysponował jedynie dwoma synami — nieślubnym Janem i Zygmuntem, będącym owocem małżeństwa z Boną Sforzą.
Obawy o Przyszłość Dynastii
W wyniku nieszczęścia na polowaniu Jagiellonowie zaczęli gwałtownie obawiać się o przyszłość dynastii. Już w 1522 roku Zygmunt August, urodzony dwa lata wcześniej, został ogłoszony następcą na Wielkim Księstwie Litewskim, a w 1529 roku oficjalnie objął tron litewski.
Bezprecedensowa Elekcja
W dniu 18 grudnia 1529 roku, podczas sejmu w Piotrkowie Trybunalskim, miała miejsce wyjątkowa w historii Polski elekcja vivente rege. W wyniku tej sytuacji nowym królem został wybrany Zygmunt August, co spotkało się z ogromnym sprzeciwem ze strony szlachty. Mimo że koronacja miała miejsce na Wawelu 20 lutego 1530 roku, to sejm koronacyjny postanowił, że kolejnym monarchą można będzie wybrać dopiero po śmierci panującego. Od tego momentu Zygmunt August formalnie rządził u boku swojego ojca, którego zaczęto nazywać Zygmuntem Starym.
Kontrowersje i Zmiany
Decyzja o koronacji syna za życia Zygmunta Starego była bezprecedensowa i wzbudziła kontrowersje wśród szlachty, obawiającej się naruszenia tradycyjnych zasad. Aby załagodzić nastroje, król zobowiązał się do zmiany zasad dotyczących wyboru swoich następców. Wprowadzenie elekcji viritim w latach 1530 i 1538 umożliwiło każdemu szlachcicowi udział w wyborach królewskich.
Nowa Era po Śmierci Zygmunta Augusta
Po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 roku, który nie pozostawił potomstwa, Polska wkroczyła w nową erę. Już rok później tron objął Henryk Walezy, który, choć nie odziedziczył korony, został wybrany przez sejm. Szybko jednak opuścił kraj, co tylko potwierdziło zawirowania polityczne tych czasów.