Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Niecodzienne znalezisko w głębinach mórz przy plażach Portugalii

Naukowcy z Lizbony odkryli miejsca 250 wraków statków skrywających skarby, znajdujących się u wybrzeży Portugalii. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku, a na pokładzie jednego z zatopionych jednostek przewożono aż 22 tony złota i srebra. O tym niezwykłym przedsięwzięciu opowiedział jeden z badaczy, który osobiście brał udział w lokalizacji niektórych wraków podczas nurkowania.

Badania nad wrakami

Uniwersytet Nowego w Lizbonie przeprowadził badania, które ujawniły, że nad brzegiem Portugalii spoczywa 250 zatopionych jednostek ze skarbami. Miejsca ich zatonięcia zostały zidentyfikowane na podstawie analizy historycznych dokumentów, w tym relacji świadków dawnych katastrof morskich.

Analiza korzystała z obszernej bazy danych wraków, które znajdują się na dnie Oceanu Atlantyckiego w okolicach Portugalii. Spis ten obejmuje 8620 wraków, w tym 7500 leżących u wybrzeży Portugalii kontynentalnej, 1000 w rejonie Azorów oraz 120 u brzegów Madery.

Historia i odkrycia wraków

Alexandre Monteiro, historyk z Instytutu Historii, Terytoriów i Wspólnot Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, podkreślił, że najstarsze dokumenty związane z tymi wrakami sięgają początku XVI wieku. Jednym z odkrytych statków jest hiszpański Nuestra Senora del Rosario, który zatonął w 1589 roku u wybrzeży portugalskiej miejscowości Troia. Na jego pokładzie znajdowało się 22 tony cennych kruszców.

Monteiro zaznaczył, że dotarcie do skarbów ukrytych w wrakach jest wyzwaniem, głównie z powodu piasku, który przez wieki pokrył te jednostki na dnie oceanu. Z kolei sam badacz potwierdził lokalizację niektórych wraków na własne oczy podczas nurkowania.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie