Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Niecodzienna Wigilia: Jakie wyzwania czekały na mieszkańców w te święta?”

W Wigilię strażacy w Polsce prowadzili intensywne działania, odpowiadając na uzasadnione wezwania obywateli w aż 871 przypadkach. Spośród tych interwencji 224 dotyczyły pożarów, a smutnym bilansem jest fakt, że w ich wyniku życie straciły dwie osoby. Tragiczne jest również to, że trzy osoby zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, jak donosi Państwowa Straż Pożarna.

Interwencje w liczbach

Z raportu PSP wynika, że w wigilijny wieczór strażacy podjęli działania w 871 sytuacjach, które obejmowały 224 pożary, 546 interwencji związanych z tzw. miejscowym zagrożeniem oraz 101 fałszywych alarmów. Znacząca część, bo aż 120 pożarów, miała miejsce w obiektach mieszkalnych, z czego 55 przypadków dotyczyło pożarów sadzy w kominach. W rezultacie pożarów dwie osoby poniosły śmierć, a pięć odniosło obrażenia.

Tragedie związane z czadem

Bezpieczeństwo w domach było zagrożone także przez tlenek węgla, dlatego PSP interweniowała w 24 przypadkach związanych z tym niebezpiecznym gazem. Niestety, 27 osób doznało zatrucia czadem, z czego trzy zmarły. W Koszalinie w wyniku zaczadzenia zmarła jedna osoba, a dwoje dzieci trafiło do szpitala. Kolejny tragiczny przypadek miał miejsce w Kutnie, gdzie dwie osoby straciły życie na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

Wypadki i inne interwencje

Oprócz pożarów i przypadków zaczadzenia, strażacy byli również zaangażowani w likwidację skutków 114 wypadków drogowych, przeprowadzili 105 działań medycznych, interweniowali w 34 zdarzeniach związanych z silnym wiatrem oraz 33 przypadkach chemicznych.

Regiony z największą liczbą interwencji

Najwięcej działań strażackich miało miejsce w województwach: mazowieckim (113 interwencji), śląskim (104), dolnośląskim (87) oraz małopolskim (81).

Statystyki pożarów w budynkach mieszkalnych

Od października tego roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8151 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 109 osób, a 572 zostały ranne. W tym samym okresie strażacy podjęli 972 interwencje związane z tlenkiem węgla, a 407 osób doznało zatrucia, z czego 22 niestety zmarło.

„Zainstaluj czujki dymu i tlenku węgla – one ratują życie!” – apeluje Państwowa Straż Pożarna. Niezbędne są również regularne przeglądy kominów, wentylacji oraz urządzeń grzewczych, aby zminimalizować ryzyko tragicznych zdarzeń. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze, a naszej czujności oraz działań prewencyjnych nikt nie powinien lekceważyć.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie