Specjaliści z firmy TomTom, po raz czternasty, przedstawili raport analizujący trendy w ruchu drogowym, uwzględniając dane z pół tysiąca miast w 62 krajach. W publikacji znalazły się również polskie ośrodki, które po raz kolejny zajęły wysokie miejsca, co niestety nie jest powodem do radości.
POMIARY RUCHU NA DROGACH
TomTom Traffic Index bazuje na informacjach z ponad 600 milionów samochodowych systemów nawigacyjnych oraz smartfonów. Dla każdego miasta firma oblicza średni czas podróży na kilometr, wykorzystując dane z milionów przejechanych kilometrów w 2024 roku. Dzięki temu można oszacować średni czas potrzebny do pokonania typowej, 10-kilometrowej trasy w godzinach szczytu. Raport określa także optymalne czasy podróży oraz wskazuje, o ile wydłużają się one w szczycie komunikacyjnym.
WROCŁAW NA CZOŁOWEJ POZYCJI
Według raportu, Wrocław zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród polskich miast – pokonanie 10 kilometrów w godzinach szczytu zajmuje tam średnio 28 minut i 56 sekund. „W Wrocławiu zawsze były korki! Ja dojeżdżam z przedmieść i w godzinach szczytu podróż trwa wieczność. Wyciekam na rower, gdy tylko pogoda pozwala, bo wtedy mogę zaoszczędzić sporo czasu” – mówi Paweł, 50-letni kierowca.
Niewiele krócej dystans pokonują mieszkańcy Poznania (27:04) i Łodzi (26:06). „Nie pomagają nam długotrwałe remonty i objazdy. Centrum miasta jest bardzo zatłoczone” – skarżą się mieszkańcy Łodzi.
SZYBKOŚĆ ZMIAN W MIASTACH
W czterech polskich miastach sytuacja uległa poprawie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najlepiej wypadła Warszawa, gdzie czas przejazdu 10 km w godzinach szczytu wynosi 23:25, co oznacza poprawę o 3%. W Bydgoszczy, Krakowie i Wrocławiu również odnotowano niewielkie poprawy. W innych miastach sytuacja pozostaje bez zmian lub, niestety, pogarsza się, najbardziej w Katowicach, gdzie zator zwiększył się o 3,7%, osiągając czas 14 minut i 11 sekund, co wciąż jest najlepszym wynikiem w Polsce.
POZIOM ZATŁOCZENIA
TomTom Traffic Index dostarcza również informacji o poziomie zatłoczenia w miastach, porównując czasy podróży z czasami w sytuacji płynnego ruchu. Łódź przoduje w tym rankingu z poziomem zatłoczenia wynoszącym 48%, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce na świecie. Poziom ten wzrósł o 8,2% w porównaniu z 2023 rokiem.
STRATY CZASOWE I NAJWIĘKSZE PUNKTY ZATORÓW
Raport wskazuje także, ile czasu kierowcy stracili w skutek korków. Łódź zajmuje pierwsze miejsce pod tym względem z stratą 110 godzin rocznie, co odpowiada ponad 4,5 dnia. Dodatkowo analizowane są dni o najwyższym poziomie zatłoczenia. Na przykład w Warszawie najgorsza sytuacja miała miejsce 11 stycznia z powodu zgromadzenia publicznego. W Wrocławiu, 26 marca, rozpoczęły się zmiany w infrastrukturze, a w Łodzi, 15 października, doszło do zderzenia tramwaju z samochodem.
GLOBALNY RANKING
Na świecie, najdłuższy czas pokonania 10 km odcinka w godzinach szczytu odnotowano w Barranquilli w Kolumbii – trwa to tam 36 minut i 6 sekund. Drugą i trzecią pozycję zajmują indyjski Kalkuta (34:33) i Bengaluru (34:10). W Europie, najgorsze wyniki odnotowuje Londyn, gdzie czas przejazdu wynosi 33 minuty i 17 sekund.